- Španieli začínajú mať odpor voči turistom.
- Vinia ich z mnohých vecí, napríklad z preľudnenia alebo vysokej miery odpadu.
- Plánujú sa aj veľké protesty na letiskách.
Leto je prakticky za rohom, veľa Slovákov preto uvažuje nad dovolenkami, najmä pri mori. Jedna veľmi obľúbená krajina však má voči turistom čoraz väčší odpor, čo už nemožno verejne skrývať. Téme sa venoval portál oPeniazoch.
Tento jav sa nazýva turismofóbia a v Španielsku sa každým dňom stupňuje, informuje o tom aj miestna rozhlasová stanica Cadena Ser.
Do tohto javu nie sú zapojené len španielske metropoly ako Barcelona, ale aj ostrovy Malorka či Tenerife a pridávajú sa aj Kanárske ostrovy. Je veľmi pravdepodobné, že táto nálada sa postupne rozšíri do celej krajiny.
Nálada proti turistom sa prejavuje tak, že miestni obyvatelia na nich pokrikujú a nadávajú im. Tam to však nekončí, pričom sa tu objavujú aj rôzne plagáty s nepriateľskými heslami a plánujú aj demonštrácie a protestnú hadovku, pričom podporiť by to mal aj štrajk upratovačov na letiskách.
Tento štrajk započne už 27. apríla. Konkrétne pôjde o letisko na Malorke, kde to uviedol zástupca odborov upratovačov a upratovačiek. Protest sa bude konať vždy v piatok, sobotu a nedeľu, a to konkrétne stále na štyri hodiny. Malorka sa už teraz obáva, že kvôli tomuto štrajku sa bude všade množiť veľké množstvo nahromadeného odpadu.
Letisko sa stále rozrastá a prichádza čoraz viac cestujúcich, čo pre nás znamená viac práce.
Napriek tomu túto upratovaciu službu častokrát kritizujú aj odbory. K hlavným výhradám patrí to, že firma nedodržiava dohodnutý minimálny počet zamestnancov a opakovane ruší pracovné miesta bez náhrady. Aj to je dôvod, prečo sa upratovacia firma rozhodla štrajkovať.
Španieli tieto svoje kroky obhajujú tým, že turisti môžu za ničenie životného prostredia, dopravné zápchy, nedostupnosť bývania, rast cien či preľudnenie. Nechýba ani obvinenie z preťaženého zdravotníctva a nedostatočnej likvidácie odpadu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kam táto situácia až povedie?
Preto sa v krajine formujú viaceré občianske iniciatívy. Dokonca došlo aj na protest pred sídlom vlády v Madride. Druhým príkladom je protestná hladovka, ktorú držalo na Tenerife desať aktivistov.
Situácia je v krajine skutočne napätá, pričom sa už očakáva, kde bude mať tento vývoj svoj vrchol. Španielsko je z veľkej časti odkázané práve na príjem z turizmu, ktorý každým rokom rastie.
Bez neho by sa časom objavili veľké finančné problémy, čo by mohlo viesť možno aj k bankrotu krajiny. A nikto z Európskej únie si tu nepraje ďalšie Grécko.
Prečítajte si aj: Niekdajšia ikona Bratislavy dnes chátra. Developer chce obnoviť jej zašlú slávu