- Halving Bitcoinu je dnes už globálne známou udalosťou.
- Prináša vyššiu volatilitu aj zvyšovanie ceny.
- V tomto cykle však budú rasty pravdepodobne nižšie.
Halving Bitcoinu so sebou tradične prináša aj rast ceny, a to aj pred samotnou udalosťou, ale predovšetkým po nej. Z časového hľadiska by sme teraz mali byť svedkami prudkého rastu, ktorý by mal trvať približne rok. To sú však historické údaje, ktoré nie je možné úplne jednoducho aplikovať na budúcnosť. Halving Bitcoinu totiž nie je nikdy úplne rovnaký a podstatné zmeny v jeho štruktúre sme už videli v minulosti. Dnes do týchto úvah vstupujú domnienky o supercykle a pod. Odhliadnuc od toho, môžeme si byť viac či menej istí jednou vecou. Bitcoin neporastie napríklad o 600 %.
Halving Bitcoinu prináša rast
Bitcoin je so svojím blockchainom priemerne každé 4 roky konfrontovaný s tzv. halvingom. Ide o udalosť, ktorá zabezpečuje postupné znižovanie distribúcie Bitcoinu medzi ťažiarov tým, že táto odmena sa dostáva na polovicu. Zo súčasných 6,25 Bitcoinu za vyťaženie jedného bloku sa odmena zníži o niekoľko dní na 3,125 BTC. To spôsobí ponukový šok, pretože burzy a inštitúcie, ktoré nakupujú Bitcoin od minerov, budú mať k dispozícii len polovicu.
🕒 Bitcoin Halving countdown: Just 11 days away!
On May 11, 2020, mining rewards halved to 6.25 BTC.
This next halving will drop the mining reward to 3.123 BTC.The crypto landscape is about to shift again. pic.twitter.com/VSuJj6NgcR
— Decrypt (@decryptmedia) April 8, 2024
Z toho plynie aj tradičný mechanizmus zvyšovania jeho ceny. Halving Bitcoinu týmto spôsobom pôsobí na ponuku, čo má za následok zvyšovanie aktivity na strane dopytu, a teda zvyšovanie cenových hladín. V tomto roku sme sa už dostali nad historicky najvyššiu cenovú úroveň nezvykle pred samotným halvingom.
Odlišnosť od predchádzajúceho halvingu dáva určitú nádej na to, že sa poruší aj pravidlo, že ten nasledujúci vždy znamená percentuálne nižší nárast ako ten predchádzajúci. Súvisí to aj s trhovou kapitalizáciou. Keďže sa však dostávame na úroveň najväčších aktív na svete, s veľkou pravdepodobnosťou k mnohonásobnému nárastu ceny nedôjde.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Stratégia a halving
Počas posledných troch cyklov bol halving predovšetkým o obrovskom náraste volatility. Zvyčajne by sme očakávali výpredaj o 30 – 40 %, po ktorom by nasledoval stratosférický vzostup na nové historické maximum. V priemere je to 480 dní od posledného halvingu. V tomto cykle však spotový Bitcoin ETF všetko zmenil.
Halving onedlho prinesie zníženie odmien pre ťažiarov zo súčasných 6,25 Bitcoinu za vyťaženie jedného bloku na 3,125 BTC. Tento mechanizmus zaviedol Satoshi Nakamoto z toho dôvodu, aby reguloval infláciu kryptomeny.
Aby sme pochopili, od čoho sa cena Bitcoinu odvíja, musíme sa bližšie pozrieť na volatilitu aktív. V posledných mesiacoch sme boli svedkami očakávaného zvyšovania ceny, ktoré bolo odôvodnené očakávaním samotného halvingu. Napriek tomu bolo toto zvyšovanie ceny podľa štandardov predchádzajúcich cyklov anemické.
Tentoraz boli aj korekcie Bitcoinu oveľa plytšie a nepresiahli 25 %. Posledný pokles bol len okolo 15 % predtým, ako sa BTC opäť vrátil k hranici 70 000 dolárov. To značí zníženú volatilitu, ktorá sa môže prejaviť rovnako aj pri raste. Môžeme predpokladať, že cena Bitcoinu bude tiež poznačená zníženou volatilitou aj pri ceste nahor, ako tomu bolo pri poklese. Práve tomu je potrebné prispôsobiť svoju stratégiu.
Mohlo by vás zaujať: Čo sa da kúpiť za Bitcoin (BTC) v roku 2024