5 tipov, ktoré vám zabezpečia finančnú slobodu. Poznať by ich mal každý Slovák

  • Ak sa chcete stať finančne nezávislým, čítajte ďalej
  • Týchto 5 tipov vám na tejto ceste pomôže
Ekonomika Tipy, ako sa finančne zabezpečiť
Tipy, ako sa finančne zabezpečiť. Zdroj: Shutterstock.com/Hananeko_Studio, Jaroslav Moravcik
Anycoin pc bannerBitmarkets

Ak vám nikdy nenapadlo, aké by to bolo žiť v absolútnej finančnej slobode, klamete. Práve finančná sloboda je totiž niečo, po čom túži každý z nás.

Kým pre niekoho ide len o túžbu, mnoho ľudí sa snaží pracovať na jej realizácii. Vedeli ste však, že to nie je vôbec také náročné? Podľa portálu O peniazoch vám stačí pevná vôľa a niekoľko správnych rozhodnutí.

Prečítajte si 5 tipov, ktoré sa postarajú o to, že budete žiť taký život, aký chcete.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kľúč k úspechu sú jasné ciele

Ak chcete efektívne plánovať svoje financie a dosahovať želané výsledky, je dôležité začať s formuláciou jasných a dobre definovaných cieľov. Namiesto vágnych prianí, ako napríklad „chcem byť bohatý”, je oveľa účinnejšie stanoviť si konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené (SMART) ciele.

Príklad takéhoto cieľa môže byť: „Do piatich rokov chcem našetriť 100 000 eur.” Tento cieľ je špecifický, dá sa kvantitatívne vyjadriť, je realistický vzhľadom na váš príjem a výdavky, súvisí s vašimi celkovými finančnými zámermi a má jasne definovaný časový rámec.

Vaše finančné ciele by mali reflektovať vaše dlhodobé ambície, ako napríklad dosiahnutie finančnej nezávislosti v určitom veku. Zároveň je však dôležité rozdeliť si cestu k týmto veľkým métam na menšie, krátkodobejšie míľniky. Tie vám umožnia priebežne monitorovať váš progres a v prípade potreby upraviť stratégiu.

Nezabúdajte na svoj rozpočet

Vytvorenie a dodržiavanie rozpočtu je kľúčovým aspektom zdravého finančného riadenia. Rozpočet slúži ako nástroj na sledovanie toku vašich peňazí a zabezpečuje, aby vaše výdavky neprekračovali váš príjem.

Aby ste mali jasný prehľad o svojich financiách, je veľmi užitočné zaznamenávať všetky príjmy a výdavky. To môžete robiť buď tradičným spôsobom pomocou tabuľky v Exceli, alebo môžete využiť niektorú z moderných aplikácií na správu financií.

Pravidelné zapisovanie vašich finančných transakcií vám umožní ľahko identifikovať oblasti, kde možno míňate viac, než je potrebné. Taktiež budete mať neustály prehľad o tom, koľko peňazí vám zostáva na sporenie a investovanie.

Myslite na horšie časy

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbFreedum fighter mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.