- Cez Messenger sa šíri známy podvod.
- Slováci, ktorí naletia, môžu draho zaplatiť.
Na Slovensku sa opäť šíri nebezpečný podvod. S jeho obdobnou verziou sme sa už mohli stretnúť v uplynulých rokoch. Aktuálne, však vstal z mŕtvych a po sociálnych sieťach sa šíri vo veľkom. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že na podvodnú stránku vás pošle váš kamarát.
Rozmach podvodov v digitálnom priestore
Podvody v kybernetickom priestore naberajú na sile aj intenzite. Slováci dostávajú denne nebezpečné emaily. Podvodníci ich lákajú cez prepracované reklamy na nebezpečné stránky. Útočníci sa nezdráhajú kontaktovať obete dokonca ani telefonicky.
Digitálna éra so sebou priniesla nové formy hrozieb a preto je potrebné, aby sme boli v online priestore vždy čo najviac ostražití.
Podvod cez Messenger
Projekt Hoaxy a podvody, ktorý slúži na to, aby upozornil Slovákov na nebezpečný obsah na internete, zverejnil podvod, ktorý v súčasnosti koluje medzi užívateľmi chatovacej platformy Messenger.
Slováci dostávajú správy priamo od svojich priateľov. Keďže ide o ľudí, ktorých poznajú, tak správu automaticky otvoria. Priateľ ich veľmi stručne a dôrazne nabáda, aby čo najskôr klikli na priložený link.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
V texte vás kamarát osloví krstným menom, čo pridáva celej správe na dôveryhodnosti. Následne upúta vašu pozornosť nejakým šokujúcim tvrdením. Môže ísť napríklad o upozornenie, že sa niekde objavili vaše fotky, prípadne detaily o osobách, ktoré poznáte.
Variácie tohto typu podvodu sú rôzne. No pointa je rovnaká, získať si vašu dôveru, upútať pozornosť a prinútiť vás kliknúť na priložený odkaz.
Priateľ, ktorý vám podvodnú správu posiela, o tom ani nemusí vôbec vedieť. Podvod sa šíri sám, automaticky, bez jeho vedomia.
Slováci, ktorí sa stanú obeťami tohto podvodu, doplatia na svoju nepozornosť. Priložený link samozrejme neobsahuje to, čo text správy sľuboval. Dostanete sa na stránku, ktorá sa vás bude snažiť obalamutiť a vymámiť vaše citlivé údaje.