- Mnohí Slováci si už zrejme všimli, že za niektoré potraviny nechávajú v obchodoch menej peňazí.
- V prípade jednej to však neplatí, jej cena sa ešte zvýši.
Viaceré krajiny Európskej únie, vrátane Slovenska, úspešne bojujú s infláciou a dostávajú ju pod kontrolu. Na Slovensku klesá inflácia z alarmujúcich hodnôt už takmer rok. Kým na vrchole inflačnej krivky sa ceny potravín blížili k 30 percentám, podľa najnovších februárových údajov sa inflácia priblížila k trom percentám.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, tento pozitívny vývoj je už badateľný aj v obchodoch, kde ceny prestali rásť závratným tempom a môžeme hovoriť o cenovej stabilizácii.
Na druhej strane, hoci sa infláciu podarilo do istej miery skrotiť, jej dvojročné vyčíňanie zanechalo za sebou značné škody. Nemožno preto očakávať, že sa ceny tovarov v dohľadnej dobe vrátia na úroveň spred krízy.
Za niektoré potraviny platíme menej
Aj napriek tomu sa pri medziročnom porovnaní sledovaných potravín až polovica z nich dostala do zeleného pásma. V praxi to znamená, že v porovnaní s minulým rokom sú tieto potraviny lacnejšie.
Makroekonomický analytik Marián Kočiš uviedol: „Medziročne, rovnako ako v januári, došlo k zlacneniu dvoch kategórií potravín, a to mlieka, syrov a vajec. Pokles cien bol zaznamenaný aj pri olejoch a tukoch.”
Na druhej strane, nakupujúci si stále musia zvykať na rastúce ceny chleba a pečiva, ako aj mäsa a výrobkov z neho.
Experti sa domnievajú, že v roku 2024 sa bude inflácia dostávať do štyroch štandardných úrovní.
Kočiš uvádza, že v tomto roku by mala inflácia podľa očakávaní dosiahnuť priemernú úroveň tri percentá. Preukázať by sa to malo napríklad na zastropovaní cien energií pre domácnosti, no tiež na snahe domácností vytvárať úspory. Práve úspory by mali viesť k zníženiu inflačného tlaku na rast cien zo strany spotreby.
Bežné potraviny, ktorých zdražovanie pocítime
Veľmi výrazný nárast cien bol zaznamenaný pri kakau.
Ako uvádza portál teraz.sk, práve počas veľkonočných sviatkov si viac za čokoládové vajíčka a zajačiky priplatia aj Slováci. Dôvodom je klimatická zmena, ktorá má dopad aj na úrodu kakaa a samotné ceny čokolády.
Zhruba tri štvrtiny celkovej svetovej produkcie kakaa sú zo západnej Afriky. Počas uplynulých mesiacov však výrazné prašné vetry zo Sahary zablokovali slnečné svetlo, ktoré je pre rast kakaových bôbov nevyhnutné.
V minulom roku zas problémy narobili silné dažde, ktoré viedli až k plesňovým ochoreniam. Už vtedy sa začali ceny kakaa zvyšovať.
V utorok 26. marca 2024 ceny kakaa v New Yorku prekročili hranicu 10 000 USD (9249,84 eura) za tonu. Ide o historický rekord.
V dôsledku týchto neustále prekonávajúcich sa rekordov sa zvýšili aj ceny v mnohých obchodoch. Napríklad spoločnosť Mondelez International ešte v roku 2023 pristúpila k zvýšeniu ceny čokolády až o 15 %. V roku 2024 je v hre ďalší rast.
Mohlo by vás zaujímať: Ďalšia zdravotná poisťovňa spustila službu, ktorá ušetrí Slovákom čas