- Najbohatšie krajiny majú sofistikované finančné sektory a daňové režimy.
- Ťažia aj z množstva prírodných zdrojov a nerastného bohatstva.
- HDP na obyvateľa je v týchto krajinách najvyššie na svete.
Rebríčky najbohatších krajín sveta sa zvyknú mierne odlišovať, no my sa zameriame na oficiálne údaje na základe Medzinárodného menového fondu (MMF). Na porovnávanie budeme používať hrubý domáci produkt (HDP) vypočítaný na jedného obyvateľa. Tento ukazovateľ odzrkadľuje ekonomickú aktivitu krajiny a celkovú hodnotu finálnych tovarov a služieb vyrobených v krajine v bežných cenách.
Mnoho ľudí si myslí, že najbohatšie krajiny sú tie najmenšie. A je to čiastočne pravda, pretože mnohé z nich ťažia z toho, že majú sofistikované finančné sektory a daňové režimy, ktoré motivujú zahraničných investorov. Iné krajiny na druhej strane profitujú z nerastného bohatstva a prírodných zdrojov.
Podľa údajov MMF v 10 najchudobnejších krajinách sveta je priemerná kúpna sila na obyvateľa 1 432 dolárov, zatiaľ čo v 10 najbohatších je to viac ako 105 170 dolárov. Avšak bohatstvo v niektorých krajinách je vytvorené umelo vďaka tomu, že ide o daňové raje. Odhaduje sa, že viac ako 15 % globálnych jurisdikcií sú daňovými rajmi. Poznáte tie najbohatšie krajiny na svete?
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.