Pozor na nový vírus ohrozujúci počítače. Bez vášho vedomia vás začne natáčať

  • Na internete koluje nebezpečný vírus s názvom Rescoms.
  • V počítači vám dokáže aktivovať webkameru aj mikrofóny.
  • S vírusom majú problém najmä v susednej Českej republike.
Titulky Vírus sa zameriava na operačný systém Windows
Vírus sa zameriava na operačný systém Windows. Zdroj: shutterstock.com/solarseven/Igor Kovalchuk
BitmarketsBitmarkets

Majitelia počítačov s operačným systémom Windows, zbystrite pozornosť! V obehu je nový vírus, ktorý vás môže bez vášho vedomia špehovať práve prostredníctvom webkamery. O téme informoval portál TVNOVINY.

Meno nebezpečného špionážneho vírusu je Rescoms. Upozornila naň slovenská softvérová spoločnosť ESET.

V susednej Českej republike ide pritom o aktuálne tretí najrozšírenejší škodlivý kód. Problémy tam s ním mali najmä minulý mesiac, keď sa masívne šíril cez nevyžiadané e-maily. Tie obsahovali prílohy s koncovkami „x.exe” a „459120568.exe”.

Vírus dokáže aktivovať webovú kameru

Vírus dokáže aktivovať webovú kameru. Zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com

Práve koncovka prílohy môže dať používateľom najavo, že by takéto typy súborov určite nemali otvárať. Práve naopak: daný e-mail by mali čo najrýchlejšie vymazať, ideálne aj natrvalo z koša.

Trójsky kôň Rescoms je ďalším typom škodlivého kódu, ktorý útočníci využívajú na narušenie nášho súkromia a odcudzenie osobných údajov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo tento vírus dokáže?

Prepracovaný vírus umožní útočníkovi vzdialene ovládať a monitorovať systém obete. Dokáže tak zaznamenávať kliknutia myši, zhotovovať snímky obrazovky či dokonca ovládať klávesnicu spolu s myšou.

Útočníci ho využívajú aj na krádeže uložených hesiel a obsahu histórie prezerania. Nie je to ale všetko, Rescoms dokáže vytvárať aj audio a video nahrávky prostredníctvom mikrofónu a webkamery alebo sťahovať a spúšťať ľubovoľné súbory.

Spoločnosť ESET ďalej upozornila, že vírus sa najčastejšie šíri prostredníctvom rôznych spamových kampaní, no nie je vylúčené ani jeho pôsobenie ako súčasť zložitejších útokov.

Najhoršie na celom prípade je, že vírus sa skrýva v komerčnom nástroji, ktorý má podľa popisu fungovať na vzdialenú správu počítača s operačným systémom Windows, pričom na internete je ľahko stiahnuteľný.

Najväčší pozor si preto treba dávať najmä na e-maily. Rozhodne zbystrite, ak e-mail prišiel z neznámej adresy a obsahuje prílohu. Ak náhodou čosi podobné nastane, urýchlene a bezodkladne daný e-mail vymažte a upozornite naň aj vašich známych. V tomto smere dozaista treba šíriť osvetu, ohrozené totiž môžu byť i deti a starší ľudia.

Mali ste už skúsenosť s počítačovým vírusom?

Prečítajte si aj: Pozrite si zoznam najväčších dlžníkov na Slovensku. V rebríčku figurujú aj známe firmy

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.