Investovať by mal každý. Tu je 5 dôvodov, prečo tak urobiť už dnes

  • Neinvestovať je ako každý deň hodiť do smetného koša pár centov.
  • Správne zvolená stratégia investovania vám zaručí svetlejšiu budúcnosť.
  • Spísali sme pre vás 5 dôvodov, prečo začať investovať ešte dnes.
PR články Investovať by mal každý
Investovať by mal každý. Zdroj: shutterstock.com/Bro Crock a dee karen

PR článok XTB. Investovanie nie je len o zhodnocovaní peňazí, ale aj o zabezpečení finančnej istoty a slobody. V tomto článku sa dozviete 5 kľúčových dôvodov, prečo by ste mali začať investovať čo najskôr. Od ochrany pred infláciou, cez budovanie pasívneho príjmu až po zabezpečenie dôstojného dôchodku – investovanie vám dáva možnosť prevziať kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou. Nenechajte sa odradiť strachom z rizika či nedostatkom znalostí – s disciplínou, trpezlivosťou a správnou stratégiou môže byť investovanie cestou k naplneniu vašich životných cieľov.

Prečo teda začať investovať už dnes?

#1 Inflácia znehodnocuje vaše úspory

Predstavte si, že ste si pred desiatimi rokmi odložili bokom 1 000 eur. Boli ste na seba hrdí, že ste dokázali ušetriť a tešili ste sa, ako vám táto suma pomôže v budúcnosti. Lenže kým ste vy snívali o tom, čo si za našetrené peniaze kúpite, inflácia – nenápadný zlodej, ktorý nikdy nespí – sa pomaly zakrádala a ukracovala z hodnoty vašich úspor.

Povedzme, že priemerná ročná miera inflácie za posledných 10 rokov bola 2 %. To znamená, že ak ste si pred desiatimi rokmi odložili 1 000 eur a nechali ich bez pohnutia ležať na bežnom účte, ich hodnota klesla na približne 820 eur. Stratili ste teda 180 eur bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. A to len za 10 rokov. Predstavte si, o koľko by ste mohli prísť za 20, 30 či 40 rokov.

Čo je to inflácia?

Inflácia je ekonomický jav, pri ktorom dochádza k všeobecnému rastu cenovej hladiny tovarov a služieb v ekonomike. V dôsledku inflácie klesá kúpna sila peňazí, čo znamená, že za rovnaké množstvo peňazí si môžeme kúpiť menej tovarov a služieb. Miera inflácie sa zvyčajne meria pomocou indexu spotrebiteľských cien (CPI) alebo deflátora HDP.

A teraz si predstavte, že ste tie isté peniaze investovali do akcií, dlhopisov, kryptomien alebo hoci aj do nehnuteľností. Vaša investícia by rástla spolu s trhom a nielen že by ste sa ochránili pred infláciou, ale vaše peniaze by sa vám časom znásobili.

Je teda potrebné vedieť, že každým dňom, keď váhate a neinvestujete, prichádzate o peniaze. Je to ako by ste každý deň vybrali zo svojej peňaženky pár centov a hodili ich do koša. Spočiatku to možno nevyzerá ako veľa, ale časom sa tie centy premenia na eurá a eurá na stovky eur. Nenechajte infláciu, aby vás pripravila o plody vašej ťažkej práce.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mohlo by vás zaujať: Čo je to inflácia a ako pred ňou ochrániť svoje peniaze?

Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.