Neverte im. Vyvraciame tie najväčšie mýty o bitcoinových ETF

  • Bitcoin na seba viaže množstvo mýtov.
  • V tomto článku sa niektorým z nich venujeme a uvádzame ich na pravú mieru.
  • Investovanie je boj o správne informácie, tak k tomu svojou troškou prispejeme.
Novinky Bitcoin na seba viaže množstvo mýtov
Bitcoin na seba viaže množstvo mýtov. Zdroj: shutterstock.com/MichaelJayBerlin/Oleg_Serkiz
Okazio PCBitmarkets

Bitcoin ETF na spotovej báze, ktoré boli schválené v januári tohto roka, sú veľmi diskutovanou témou. Za ten krátky čas však už vzniklo aj množstvo mýtov o samotnom spotovom ETF. Je potrebné sa na ne podrobnejšie pozrieť a vyvrátiť ich ešte predtým, ako sa vžijú do komunity.

Dôležitosť tohto kroku spočíva v tom, že podstatným determinantom investovania je pravda, resp. aspoň snaha sa k nej priblížiť. To znamená jediné, mať čo najpresnejšie informácie je vždy lepšie, ako sa spoliehať na mýty namiesto faktov.

Bitcoin a mýty o ETF

Kryptokomunita si často myslí, že spotové ETF na Bitcoin sú záležitosťou posledného obdobia. Pravda však je, že prvá žiadosť o podobný produkt bola podaná bratmi Vinklevossovcami v roku 2013. To znamená, že schvaľovanie trvalo viac ako 10 rokov. Jednovaječné dvojičky sú známymi postavami aj investičného sveta tradičných financií.

Ďalším populárnym mýtom je, že vlastníctvo Bitcoin ETF a vlastníctvo Bitcoinu je to isté. Ani to nie je pravda. Bitcoin je stvorený na osobné vlastníctvo. Túto výhodu však môžete a nemusíte využiť. Nie je to povinnosť. V prípade nákupu ETF je vlastníkom Bitcoinu správcovská spoločnosť, ktorej produkt ste kúpili. Nie je to teda to isté. Pre tvrdé jadro bitcoinovej komunity je to obrovský rozdiel, pretože participujete len na jednej stránke Bitcoinu, a to tej finančnej či investičnej.

Bitcoin ETF nie je samotným Bitcoinom.

Bitcoin ETF nie je samotným Bitcoinom. Zdroj: shutterstock.com/Lysenko Andrii

Obľúbeným mýtom je aj to, že spotové ETF úplne presne kopírujú cenu. Nie je to pravda. Súvisí to napríklad s poplatkami a ďalšími danosťami produktu. Cena sa môže pohybovať rovnakým smerom, ale napríklad už len to, že ETF sú obchodované na burzách s presne danými otváracími hodinami vlastne vylučuje to, že presne kopírujú cenu. V tom čase ich napríklad nie je možné predať.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ďalšie omyly

Doslova hlúpym je názor, že spotové ETF na Bitcoin zaručujú zisk. Možno to v súčasnosti tak vyzerá, nie je to však pravda. Ako žiaden investičný produkt, ani spotové ETF žiadnym spôsobom negarantujú zisk. Okrem toho zisk nedokáže garantovať ani samotný Bitcoin, v tom je podobný zlatu. Negeneruje dividendy ani žiadne prevádzkové zisky. Ak sa vám podarí na Bitcoine alebo spotových ETF zarobiť, zisk spočíva v rozdiele ceny pri kúpe a predaji tohto aktíva. Bitcoin je tak využívaný ako uchovávateľ hodnoty (store of value).

Pri investovaní sa málokedy dostanete k úplne presnej a overenej informácii. Je to vždy boj medzi snahou informáciu overiť a časovou tiesňou. Jednoznačne a jasne vyzerajú informácie vždy až pri spätnej analýze. To však neznamená, že si informácie overovať netreba. A tobôž veriť mýtom, ktoré uvádzame aj v tomto článku. Zistiť si čo najpravdivejšie a najkomplexnejšie informácie nie je len záležitosť investovania, ale aj dobrého a kvalitného života.

Mohlo by vás zaujať: Držte si klobúky. Rast Bitcoinu je len na začiatku

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.