Úroky už začali klesať. Slováci však zostanú dvojnásobne sklamaní

  • Slovenské banky už začali znižovať úrokové sadzby.
  • Úroky však klesajú na termínovaných vkladoch.
  • Úvery na Slovensku nemusia byť lacnejšie ani po tom, čo centrálna banka zníži sadzby.
Novinky Banky znižujú úroky, ale iba na vkladoch
Banky znižujú úroky, ale iba na vkladoch. Zdroj: shutterstock.com/Tijana Simic
BitmarketsOkazio mobil

Na finančných trhoch panuje optimistická nálada. S výrazným poklesom inflácie sú očakávania analytikov spojené so znižovaním úrokových sadzieb. Avšak efekt, ktorý pocítia Slováci, nemusí byť práve pozitívny. Banky blížiaci sa pokles úrokových sadzieb začali zohľadňovať práve pri vkladových produktoch. Zároveň úroky na úveroch na Slovensku nemusia klesnúť rovnako, ako v ostatných krajinách Európskej únie.

Inflácia poklesla, teraz sú na rade úroky

Inflácia v eurozóne vo februári 2024 klesla na hladinu 2,6 %. Európskej centrálnej banke (ECB) sa jej rekordnú úroveň z októbra 2022 na hladine 10,6 % podarilo úspešne znížiť. Základná úroková sadzba sa za posledné dva roky dostala z nuly na súčasných 4,5 %.

Keďže prísna menová politika centrálnej banky zabrala a inflácia mieri do svojho dvojpercentného cieľa, ekonómovia očakávajú, že k prvému zníženiu úrokových sadzieb pristúpi ECB už v tomto roku.

Zatiaľčo sa tieto správy môžu navonok zdať ako pozitívne, keď sa na to pozrieme bližšie, zistíme, že Slováci sa zo znižovania úrokov nemajú prečo radovať.

Banky menia cenníky vkladových produktov

Portál Trend informoval o tom, že očakávaný pokles úrokových sadzieb začínajú slovenské banky premietať do svojich vkladových produktov. Kým majetnejší Slováci mohli na termínovaných vkladoch vyšších ako 10-tisíc eur ešte vo februári získať úrok vo výške 4 %, teraz je už situácia iná. Banky očakávajú, že ECB čoskoro úrokové sadzby zníži a preto to začali premietať aj do svojich cenníkov.

Hovorca J&T Banky Milan Janásik pre Trend povedal:

K úprave sadzieb na vkladových produktoch sme pristúpili po zohľadnení aktuálnej situácie na trhu. Ten reaguje na očakávané zníženie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky vzhľadom na klesajúcu infláciu a zlepšujúce sa makroekonomické podmienky.

Desaťtisícový vklad na sporiacom účte teraz zhodnotí banka už len o 3,7 %, a to pri termínovanom vklade na 6 mesiacov. Ak si klient uloží peniaze na štyri roky, dostane úrok už len 2,5 %. Je to dôsledkom toho, že banky očakávajú postupné znižovanie základnej úrokovej sadzby.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Úvery na Slovensku nemusia byť lacnejšie

Slováci posledné roky čakajú na to, kedy začnú banky zlacňovať úvery. No v tomto prípade visí vo vzduchu problém, ktorý sa týka špecificky Slovenska, nie celej eurozóny.

Stav verejných financií je na Slovensku kritický. Nová vláda zatiaľ neprijala zásadné konsolidačné opatrenia, a tak sa situácia v blízkej dobe zrejme nezlepší. Banky si požičiavajú peniaze na medzinárodných finančných trhoch. Keďže slovenské verejné financie nie sú v dobrej kondícii, veritelia Slovensku účtujú rizikovú prirážku, ktorú banky premietnu do svojich cenníkov úverových produktov.

Ďalším faktorom, ktorý zabrzdí pokles úrokových sadzieb úverov na Slovensku, je nová banková daň. Tú zaviedla súčasná vláda aj napriek tomu, že banky aj Európska únia upozorňovali, že bankový odvod ohrozí stabilitu bankového sektora, a zároveň aj obmedzí prístup k úverom domácnostiam a firmám. Banková daň sa rovnako premietne do cien úverových produktov.

Prečítajte si aj: Veľká slovenská banka zaviedla úplne nový spôsob platieb. Prináša množstvo výhod

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.