- Zoznam povinností, ktoré musia seniori splniť, je dosť dlhý.
- Na niektoré nemajú už veľa času, inak prídu o peniaze.
Pravidelne, najmä v období od začiatku januára do konca marca, dôchodcovia požadujú od Sociálnej poisťovne potvrdenie o vyplatenom dôchodku za jednotlivé mesiace predchádzajúceho roka.
Tieto potvrdenia sú predovšetkým potrebné z dôvodov daňových povinností. Sociálna poisťovňa na žiadosť dôchodcov zvyčajne vystavuje potvrdenia okamžite. V prípade individuálnych požiadaviek môže vyhotovenie trvať niekoľko dní.
Sociálna poisťovňa preto odporúča dôchodcom, aby svoje žiadosti podávali včas. Mali by mať dostatok času doručiť potvrdenie iným inštitúciám. Ide o zamestnávateľov či Daňový úrad, v stanovených lehotách bez omeškania.
Žiadosť o vystavenie potvrdenia o vyplatených dôchodkových dávkach môžu dôchodcovia podať osobne na akejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne alebo v Informačno-poradenskom centre ústredia Sociálnej poisťovne.
Taktiež sa dá požiadať o potvrdenie telefonicky na bezplatnej linke Sociálnej poisťovne na čísle 0800 123 123. Dá sa to aj elektronicky prostredníctvom formulára na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. Alternatívne existuje možnosť zaslať žiadosť prostredníctvom elektronickej adresy [email protected].
Sociálna poisťovňa tiež klientov upozorňuje na to, že ak osobne žiadajú o potvrdenie o dôchodkových dávkach v pobočke alebo ústredí Sociálnej poisťovne, takéto potvrdenie môže byť poskytnuté výlučne priamo poberateľovi dôchodkovej dávky.
Pre inú osobu je vydanie tohto potvrdenia možné iba na základe predloženého oficiálne overeného písomného súhlasu od poberateľa dôchodkovej dávky.
Sociálna poisťovňa vydáva uvedené potvrdenie klientom každoročne od 2. januára daného kalendárneho roka.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Dôchodcovia si môžu prilepšiť
Väčšinou neexistuje povinnosť pre pracujúcich dôchodcov podávať daňové priznanie, predovšetkým ak sú zamestnaní, keďže ich zamestnávateľ môže vyplniť toto priznanie za nich. Podľa informácií na portáli Finsider však platí, že to nie je vždy najvýhodnejšie riešenie. Existujú situácie, kedy je pre dôchodcu výhodné podať daňové priznanie osobne.
Rozhodujúcim faktorom pre výhodnosť podania daňového priznania dôchodcom je celková výška ich príjmu. V prípade, že ich príjem nepresiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu, nemá povinnosť daň platiť.
Ak dôchodca v roku 2023 dosiahol nižší príjem, nemusí platiť žiadnu daň. Je možné, že zamestnávateľ mu už odpočítal daň z platu, a preto mu štát tieto peniaze vráti. Túto výhodu je však možné uplatniť len prostredníctvom daňového priznania.
V roku 2023 bola nezdaniteľná časť základu dane stanovená na 4 922,82 eura. Príjmy nižšie ako 2 461,41 eura sú tak oslobodené od dane.
V prípade, že hrubý príjem dôchodcu za minulý rok neprekročil túto sumu, môže si požiadať o vrátenie všetkých daní, ktoré mu zamestnávateľ z platu odrátal. Rozhodujúcim kritériom pre oslobodenie od dane je celkový hrubý príjem dôchodcu pred odpočítaním odvodov.
Mohlo by vás zaujímať: Veľká slovenská banka zaviedla úplne nový spôsob platieb. Prináša množstvo výhod