Štátne nemocnice sa topia v dlhoch. EÚ nám môže dať takmer miliardovú pokutu

  • Rezort zdravotníctva plánuje dofinancovať štátne nemocnice.
  • Ich dlh predstavuje sumu 800-miliónov eur.
  • Európska komisia nás už zažalovala a požaduje pokutu vo výške 800-tisíc eur.
Ekonomika Štátne nemocnice majú dlhy
Štátne nemocnice majú dlhy. Zdroj: shutterstock.com/VILevi/fizkes
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Asi nie je žiadnym prekvapením, že slovenské nemocnice majú dlhy. Ten sa počíta v stovkách miliónov eur, na čo doplácajú najmä dodávatelia liekov. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Ministerstvo zdravotníctva na čele so Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD) sa chce vyhnúť situácii, keď nemocnice budú meškať s platením faktúr. Problém však je, že nemocnice ich už roky neplatia načas.

Do dofinancovania štátnych nemocníc má ísť suma približne 200 miliónov eur, avšak ich dlh je na úrovni až 800 miliónov eur. Nemocnice neplatia načas nielen dodávateľom liekov, ale ani Sociálnej poisťovni.

Problém je v tom, že toto zasahuje už aj do európskych kruhov, pričom Slovensko tým porušuje smernicu o boji proti oneskoreným platbám. Za toto nás dokonca už aj Európska komisia stihla zažalovať.

Skrz veľmi veľké omeškanie platenia faktúr štátnych nemocníc Slovenská republika čelí potenciálnej žalobe a relatívne veľkým sankciám a taktiež potenciálu, že by okamžite musela uhradiť všetky otvorené záväzky po lehote splatnosti.

Slovensku hrozí takmer miliardová pokuta

Slovensku hrozí takmer miliardová pokuta. Zdroj: shutterstock.com/everything possible

Ak nastane najhorší prípad, tak Slovensku hrozí 800-tisícová pokuta. Tam to však nekončí. Za každý deň, dokým sa neodstránia nedostatky, nám Európska komisia môže nadeliť ďalších 50-tisíc eur.

Štát sa ale rozhodol, že namiesto vyrovnania starých dlhov sa teraz snaží o to, aby nemocnice nevytvárali ďalšie.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo sa vyjadril, že je preňho hrozné pomyslieť si, že ide operovať, a čím komplikovanejší prípad operuje, tým viac si uvedomuje, že prehlbuje stratu nemocnice.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Celý systém rezort ešte dáva do finálnej podoby

Ministerstvo ešte postup dofinancovania nemocníc dolaďuje. Rezortu ide o to, aby ho sprevádzali aj ďalšie kroky a opatrenia. Napríklad na to, aby zbytočne tieto dlhy nerástli.

Z pohľadu advokáta Martina Timcsáka nie je problém v tom, že nemocnice dostanú od štátu peniaze na budúce dlhy. Podľa neho zákon nerozlišuje medzi staršou a novšou pohľadávkou. Nevylučuje preto, že by to niekto, minimálne na teoretickej rovine, mohol riešiť ako spáchanie trestného činu zvýhodňovania veriteľa.

Ministerstvo zdravotníctva vníma problém zadlžovania štátnych nemocníc, pričom vinníka vidí v tom, že nemocnice za výkony nemajú dostatočne zaplatené. Od dofinancovania nemocníc si rezort sľubuje to, že dokáže Európskej komisii, že tento problém je vážny, a že vážne k nemu ministerstvo aj pristupuje.

Je za tým však aj samotná Európska komisia, ktorá od Slovenska očakáva a zároveň požaduje konkrétne kroky. Pokiaľ uvidí, že sa problém odstraňuje, mohla by dokonca dospieť k tomu, že pokutu od nás nebude vyžadovať. To však ale ukáže až čas.

Prečítajte si aj: Štát už roky ospevuje nové nemocnice. Slováci sa ich zrejme tak skoro nedočkajú

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.