- Až 20 % bezkontaktných platieb urobili v minulom roku Slováci mobilom.
- Technológia NFC vstupuje do popredia.
- Zákazníci oceňujú pohodlie a bezpečnosť platby.
V súčasnom technologickom veku, kedy sa každý aspekt života neustále digitalizuje, nie je vôbec prekvapením, že sa mení aj spôsob, ako platíme za naše nákupy v obchodoch. Z najnovších údajov finančnej spoločnosti Home Credit vyplýva, že čoraz viac Slovákov uprednostňuje pri svojich transakciách NFC platby a virtuálne karty.
Podľa údajov Home Credit sa podiel NFC platieb, teda bezkontaktných platieb mobilom, v slovenských predajniach rapídne zvýšil – z pôvodných päť percent, ktoré u nás boli zaznamenané pred tromi rokmi, na viac ako 20 percent v súčasnosti.
Platby mobilom vytláčajú plastové karty
Riaditeľ divízie obchodu spoločnosti, Marek Tomčík, vysvetlil, že záujem o moderné technológie rastie aj v oblasti používania platobných prostriedkov. Objem transakcií mobilnými telefónmi sa medziročne zvýšil o 36 percent, čo poukazuje na rastúcu popularitu NFC platieb.
Už dlhšie registrujeme čoraz väčší záujem o moderné technológie aj v oblasti spotrebiteľského financovania. Samozrejme, patrí sem aj stále populárnejšia platba smartfónmi, kde sme zaznamenali medziročný nárast objemu transakcií mobilom až o 36 percent. Na druhej strane badáme, že objem nákupov uhradených u obchodníkov fyzickou kartou klesol medziročne o štvrtinu.
Jednoduchosť a pohodlie sú kľúčovými faktormi, ktoré prispievajú k nárastu popularity NFC platieb. Stačí jednoducho odomknúť telefón, priložiť ho k terminálu a platba prebehne okamžite. To robí celý proces rýchlym a efektívnym.
Okrem NFC platieb rasti na Slovensku aj záujem o virtuálne karty. Podľa údajov Home Credit tvoria virtuálne karty 17 percent z celkového počtu vydaných platobných kariet.
Marek Tomčík zdôraznil, že aj keď mnohí ľudia stále vlastnia aj plastové karty, virtuálne karty sa stávajú bežnou voľbou v ich každodennom živote.
Samozrejme, množstvo ľudí vlastní popri virtuálnych kartách aj plastové, no omnoho viac v bežnom živote využívajú práve tie digitalizované a klasické karty majú jednoducho uložené v peňaženkách. Každopádne, počty virtuálnych kariet z roka na rok rastú, čo sa aj očakávalo. Z našich dát vyplýva, že vydaných virtuálnych kariet medziročne pribudlo až o 143 percent.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slováci pri platení vítajú pohodlie a bezpečnosť
Jedným z hlavných benefitov virtuálnych kariet je ich bezpečnosť. Sú uložené v mobilnej peňaženke a vďaka zabezpečenej aplikácii je ich používanie o mnoho bezpečnejšie ako platenie plastovými kartami. Možnosť krádeže alebo straty je minimalizovaná, čo dáva používateľom väčší pocit istoty pri platbách.
Na záver Marek Tomčík poznamenal, že digitálna transformácia v oblasti platieb sa stáva neoddeliteľnou súčasťou života. Zároveň aj očakáva, že Slováci budú v budúcnosti využívať bezkontaktné platby a virtuálne karty v oveľa väčšej miere.
Slovenské banky zmeny v platobnom správaní klientov vnímajú a snažia sa im vyjsť v ústrety. Slovenská sporiteľňa zaviedla v minulom roku možnosť výberu hotovosti z bankomatov mobilom.
„V roku 2023 sme pridali podporu pre Xiaomi Pay a Swatch Pay, čím sme ešte viac podporili atraktivitu bezkontaktných platieb pomocou smart zariadení. Podarilo sa nám spustiť dlho očakávanú funkciu – výber z bankomatu mobilom a najnovšie si už klienti v appke vedia zobraziť aj údaje platobnej karty. Plast tak môžu pokojne nechať doma a všetko dôležité vybavia pomocou George appky,” povedala pre Kryptomagazín Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
Prečítajte si aj: Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna