Niektorí Slováci možno získajú špeciálnu „amnestiu”. Vyhnú sa tak tisícovej pokute

  • Ministerstvo životného prostredia sa zameria na tému podzemných vôd.
  • Na Slovensku máme tisícky nelegálne postavených studní.
  • Minister Taraba chce takýmto hriešnikom dať amnestiu.
Off topic Na Slovensku sú tisícky nelegálne postavených studní
Na Slovensku sú tisícky nelegálne postavených studní. Zdroj: shutterstock.com/DariaGa/gbbot
BitmarketsBitmarkets

Ministerstvo životného prostredia na čele s Tomášom Tarabom (nominant SNS) otvorilo tému ilegálne postavených studní na Slovensku. Minister má však na to nečakané riešenie. Téme sa venoval denník Pravda.

Na Slovensku sú podľa údajov rezortu životného prostredia tisícky nelegálne postavených studní. Studňa vybudovaná bez povolenia sa považuje za čiernu stavbu a vlastníkovi hrozí pokuta, ktorá sa môže vyšplhať u fyzických osôb aj na niekoľko tisíc eur.

Najväčším problémom je podľa ministra Tarabu v tomto konkrétnom prípade klesanie spodných vôd, takže jeho aktuálnym cieľom ako ministra je dostať spodné vody opäť pod kontrolu a situáciu s nimi natrvalo stabilizovať.

Za nelegálne postavenú studňu by mohla byť amnestia

Za nelegálne postavenú studňu by mohla byť amnestia. Zdroj: shutterstock.com/TS Photographer

Na ministerstve zvažujeme, že zavedieme niečo ako amnestiu na studne. Na Slovensku sú stovky tisíc studní, ktoré sú ilegálne postavené. Nahlasovacia a schvaľovacia činnosť je enormná.

Minister Taraba sa chce pozrieť aj na cenu úžitkovej vody. Tá sa podľa jeho slov nemenila 12 rokov. V nasledujúcich týždňoch ho bude zaujímať aj téma odberu vody právnickými osobami. Taktiež bude hľadať riešenia aj v prípade manažmentu vodnej politiky.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kedy treba na stavbu studne stavebné povolenie?

Na postavenie studne, rovnako ako pri výstavbe domu alebo garáže, potrebujete povolenie na výstavbu. Ako informuje denník Pravda, zákon hovorí, že keď z takýchto studní berieme vodu, musíme na to mať príslušné povolenie.

Nebude to však zadarmo. Základný poplatok je 30 eur, pod ktorý spadá spracovanie žiadosti o stavebné povolenie na vodnú stavbu. Tam to však nekončí a zaskočiť vás môžu aj ďalšie poplatky.

Tak napríklad vyjadrenie o podzemných vedeniach vôd, ktoré je nevyhnutné pre zabezpečenie bezpečnosti a funkčnosti studne. Taktiež sa môže vyskytnúť poplatok za vypracovanie a overenie projektovej dokumentácie.

Takže začínali sme na 30 eurách, ale ak sa k tomu pridajú aj vyššie spomenuté poplatky, dostaneme sa niekde na úroveň až okolo 250 eur. Všetky prípady sú však individuálne a závisí to od konkrétnych požiadaviek a náročnosti prípadu.

Avšak, studňu môžete mať aj bez povolenia. Musí ísť však o takú studňu, z ktorej sa dá voda čerpať len ručne. Takáto stavba ale musí byť dostatočne hlboká, keďže čerpá z podzemných vôd.

Takýchto prípadov ale nie je na Slovensku až tak veľa. Preto sa treba radšej vždy vopred informovať na príslušnom úrade, aby ste do budúcna nemali zarobené na problémy.

Prečítajte si aj: Vodiči pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

txbFlockers mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.