- Ceny nehnuteľností narazili na dno.
- Nárast dopytu po novostavbách v Bratislave dosiahol medziročný rast 58 %.
- Úrokové sadzby na Slovensku zrejme ostanú na vysokej úrovni ešte dlhé obdobie.
Ceny nehnuteľností zrejme padli na dno, čo otvára nákupné príležitosti. Z dlhodobého hľadiska pravdepodobne budú pokračovať v raste a záujemcovia o kúpu by preto mali zvážiť túto možnosť práve teraz. Podľa portálu Finsider dokonca stúpol dopyt po nových bytoch a v Bratislave došlo až k 60 % nárastu.
Dopyt po novostavbách rastie
V hlavnom meste sa v poslednom kvartáli minulého roku predalo 280 bytov a apartmánov v novostavbách, čo predstavuje medziročný rast až 58 %. Najviac predajov mal projekt Čerešne so 71 predanými bytmi a nasledoval Nuppu s 53 bytmi. Za celý rok sa v Bratislave predalo 810 bytov v novostavbách.
Najnovšie údaje poukazujú na zvýšené predaje developerov, a to aj napriek tomu, že realitný trh v poslednom období výrazne spomalil. Dopyt podporili aj nové finančné nástroje. Napríklad projekt Čerešne prišiel s benefitom garantovanej hypotéky na úrovni 1,49 %, čo je na dnešné pomery výrazne nízke percento.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ceny nehnuteľností narazili na dno
Nedávno sme informovali o tom, že po prudkom náraste cien nehnuteľností a vrchole v 3. kvartáli 2022 nastalo obdobie ochladenia a ceny začali výrazne klesať. Zatiaľ čo v Q3/2023 boli ceny na úrovni 2 438 €/m2, v Q4/2023 to bolo už len 2 433 €/m2. Takže medzikvartálne takmer vôbec nedošlo k poklesu.
Na základe údajov NBS, ceny 4-izbových a 5-izbchých bytov spoločne s domami začali medzikvartálne rásť prvýkrát od druhého kvartálu 2022. Naopak, 1-izbové, 2-izbové a 3-izbové byty pokračovali v miernom poklese. Aj pri nich ale jasne vidieť, že tempo znižovania cien výrazne spomalilo.
Úrokové sadzby na Slovensku
Z dlhodobého hľadiska budú ceny nehnuteľností rásť. Podobný krátkodobý prepad sme naposledy mohli vidieť aj počas finančnej krízy v roku 2009. Dôvodom je, že dopyt po novom bývaní bude na trhu stále. Navyše sa očakáva, že banky začnú už v druhej polovici tohto roku znižovať úrokové sadzby. Dve z nich už tak urobili, no nešlo o plošný trend, ale iba o vylepšenie si konkurenčného postavenia na domácom trhu.
Z hľadiska úrokových sadzieb je na tom Slovensko v pomerne nelichotivej situácii. Slovákom totiž môžu stúpnuť úroky, aj keď ich centrálna banka zníži. Štátny deficit za posledné roky výrazne stúpol a Európska komisia nám odhaduje na najbližší rok najhoršiu hodnotu spomedzi všetkých členských štátov.
Ak je deficit v krajine neprimerane vysoký, ratingové agentúry znížia úverový rating krajiny. To spôsobí, že veritelia následne zdvihnú úroky, ktoré bude musieť Slovensko splácať, a banky preto taktiež zdvihnú úrokové sadzby.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Fico sľubuje, že vyrieši Kollárove nájomné byty