Táto krajina bojuje s infláciou po svojom. Svoju menu chce prepojiť so zlatom

  • Inflácia v Zimbabwe je na úrovni 34,8 % za január 2024.
  • Vláda plánuje prepojiť menu so zlatom a zriadiť menovú radu.
  • V Zimbabwe je vysoká nedôvera občanov v peňažné orgány.
Novinky Zimbabwe a mena krytá zlatom
Zimbabwe a mena krytá zlatom. Zdroj: shutterstock.com/PX Media
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Zimbabwe má v pláne spustiť takzvanú štruktúrovanú menu s cieľom zastaviť voľný pád miestneho platidla. V pláne je prepojiť menu so zlatom a zriadiť menovú radu, uviedol minister financií Mtuli Ncube podľa News Bitcoin. Údajne tieto opatrenia majú definitívne vyriešiť problém s extrémnou volatilitou kurzu domáceho platidla. Následne by mala inflácia v krajine klesnúť.

Zimbabwe plánuje skoncovať s infláciou v krajine

Krajina má dlhodobo problém s extrémnou infláciou a dodnes má jedno z najvyšších temp rastu cien na svete. Na základe údajov z Tradingeconomics má Zimbabwe infláciu na úrovni 34,8 % za január 2024. Ide o 10-mesačné maximum, pričom hlavnými spúšťačmi sú ceny potravín a služieb vrátane bývania a elektriny.

Miestna mena zatiaľ na oficiálnom trhu stratila v tomto roku približne tretinu svojej hodnoty voči americkému doláru. Spotrebiteľské ceny medzimesačne v januári vyskočili o 6,6 %, najviac za sedem mesiacov, po 4,4 % raste v predchádzajúcom mesiaci.

Inflácia v Zimbabwe

Inflácia v Zimbabwe. Zdroj: Tradingeconomics

Napriek tomu, že Zimbabwe čelí vysokej inflácii, existuje hneď niekoľko krajín, ktoré sú na tom podstatne horšie. Už skôr sme informovali, že vyššiu infláciu ako Zimbabwe majú Argentína (211 %), Libanon (192 %), Venezuela (107 %), Sýria (84,9 %), Turecko (64,86 %), Sudán (63,3 %), Sierra Leone (52,16 %), Kongo (42,5 %) a Irán (38,5 %).

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Inflácia môže spôsobiť kolaps

Prepad domácej meny vyvoláva obavy, že napokon skolabuje. Naposledy sa to stalo v roku 2008, kedy krajina prešla hyperinfláciou na úrovni stoviek percent. Miestna vláda plánuje korigovať rast likvidity prostredníctvom spojenia výmenného kurzu s aktívom, akým je zlato. Rovnako má pomôcť aj menová rada, ktorá má ale zmysel iba vtedy, ak rast domácej likvidity bude obmedzený hodnotou aktív, ktoré menu kryjú.

Plány vlády v Zimbabwe so sebou priniesli aj množstvo kritiky. Protiargumentom je, že krajina má nedostatočnú produkciu, ktorá túto iniciatívu podkopáva. Navyše občania vôbec nedôverujú peňažným orgánom v krajine, čo taktiež môže pre vládu znamenať vážny problém. Nedôvera pramení napríklad aj z toho, že zimbabwianska vláda dodnes nesplatila milióny, o ktoré prišli dôchodcovia v bankách a sporeniach.

Mohlo by ťa zaujímať: Januárová inflácia v USA poriadne šokovala trhy

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.