Tieto mestá sú najzadlženejšie na Slovensku. Bývate v jednom z nich?

  • Finančné zdravie slovenských samospráv kleslo na úroveň z roku 2015.
  • Viaceré mestá sú zadlžené a ich finančná stabilita je ohrozená.
  • Až 4 mestá na Slovensku hospodárili s rozpočtovým deficitom.
Novinky Najzadlženejšie slovenské mestá
Najzadlženejšie slovenské mestá. Zdroj: shutterstock.com/Illustration Forest/SCStock
Okazio PCCrypto All Stars mobil

V závere minulého roka zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) správu o finančnom zdraví slovenských miest. Hospodárenie samospráv sa v roku 2022 dramaticky zhoršilo a prepadlo až na úroveň z roku 2015. Priemerné hodnotenie finančného zdravia všetkých slovenských miest významne pokleslo.

INEKO vo svojej tlačovej správe hovorí o tom, že finančná kondícia slovenských miest sa zhoršila najmä v dôsledku pandémie a výrazného nárastu cien energií, ale aj tovarov a služieb. Inštitút hodnotí finančné zdravie samospráv na základe vlastnej metodiky, ktorá zohľadňuje viaceré parametre hospodárenia, ide o: celkový dlh, dlhovú službu, bilanciu bežného účtu a záväzky po lehote splatnosti.

Finančné zdravie slovenských miest

Finančné zdravie hodnotí INEKO na stupnici od 0 do 6, pričom najvyššia známka ukazuje „výborné finančné zdravie”. Priemerné hodnotenie za všetky mestá dosiahlo v roku 2022 výsledok 4,23.

Spomedzi všetkých 141 miest v SR získalo celkovo 37 miest hodnotenie „výborné finančné zdravie” (skóre nad 5 bodov) – a to je značné zhoršenie oproti roku predtým, keď takúto známku získalo ešte 59 miest.

Najhoršie finančné zdravie zo všetkých miest na Slovensku má Bratislava so známkou 3,71. Tento údaj ale hovorí o výsledku za celé mesto, všetky mestské časti spolu. Výsledok výrazne zhoršuje stav v Devíne, ktorý je dlhodobo zadlžený. Len o kúsok lepší výsledok dosiahli Zlaté Moravce s hodnotením 3,79. Ďalšiu trojicu miest, ktorých finančná stabilita visí na vlásku, predstavujú Levoča, Považská Bystrica a Spišské Podhradie.

Pätica miest s najlepším finančným zdravím zostala rovnaká ako v predchádzajúcom roku, zmenilo sa len ich poradie. Najvyššiu známku 5,69 získalo Krásno nad Kysucou, za ním nasledovali Tvrdošín, Dubnica nad Váhom, Nové mesto nad Váhom a Svätý Jur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mestá s najväčším dlhom

Všetky mestá na Slovensku dokázali v roku 2022 dodržať hranicu celkového dlhu, ktorú im nariaďuje zákon. Tá je na úrovni 60-tich percent bežných príjmov, ktoré dosiahli v predchádzajúcom roku. Taktiež ani jedno zo slovenských miest neprekročilo prvé sankčné pásmo dlhovej brzdy, ktoré začína na úrovni 50 %, no jedno mesto k nemu nemalo vôbec ďaleko.

Najzadlženejším slovenským mestom sa stali Zlaté Moravce s celkovým dlhom na úrovni 48,1 %. Ako druhý v poradí sa umiestnil Leopoldov s 40,2 percentami. Nasledovali mestá Veľký Šariš, Myjava, Považská Bystrica, Nová Dubnica a Prešov.

Samosprávy majú zákonnú povinnosť dosahovať aspoň vyrovnaný, alebo v lepšom prípade prebytkový rozpočet. Avšak 4 slovenské mestá hospodárili s deficitom. Ide o Piešťany, Zlaté Moravce, Veľké Kapušany a Košice.

Prečítajte si aj: Podozrivý biznis dvoch slovenských vodární. Jedna z nich dostala 400-tisícovu pokutu

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.