- Slováci čoraz viac obľubujú na vykurovanie kozuby a kachľové pece.
- V prípade výpadku elektriny to na nich nemá žiaden vplyv.
- V prípade správneho nastavenia dochádza aj k šetreniu peňazí.
Slováci sa nechcú spoliehať len na vykurovanie plynom, a tak sa začali viac zaujímať o segment kozubov a kachľových pecí. O tejto téme informoval denník Pravda.
Tie sa každoročne nainštalujú až do 10 tisíc slovenských domácností. Je to aj tým, že dopĺňajú nízkoenergetické zdroje tepla a obnoviteľné zdroje energie, ako napríklad tepelné čerpadlá.
Podľa Cechu kachliarov je v súčasnosti na Slovensku nainštalovaných zhruba približne 335 tisíc kozubov a kachľových pecí, ktorých celkový výkon je vyšší ako 2 300 MW.
Zvýšený dopyt ale nenastal od začatia ruskej agresie na území Ukrajiny, ale cech ho zaznamenal už od roku 2020, teda od vypuknutia celosvetovej pandémie koronavírusu.
Ďalším faktorom pre kúpu sú zmeny klímy, preto sa ľudia viac spoliehajú na vlastné zdroje, pretože výpadky elektriny vplyvom nepriaznivého počasia sa vyskytujú čoraz častejšie aj na Slovensku.
Tým pádom napríklad bez elektriny plynový kotol alebo tepelné čerpadlo jednoducho nefungujú. Ideálnou dvojicou je podľa prezidenta medzinárodného zväzu kachliarov (VEUKO) Roberta Šalvatu kozub alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo na báze vzduchu.
Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť kozub, kachľová pec alebo sporák na drevo.
Ďalším efektívnym spôsobom je využívanie kozubu alebo kachľovej pece na ohrievanie vody. Vykurovanie je tak efektívnejšie a zároveň je nižšia spotreba elektriny. Niet tak divu, že dopyt po týchto vykurovacích jednotkách bude ešte narastať.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Rusko sa dodávok plynu do Európy nechce vzdať
Ide totiž o to, že Ukrajina sa nechystá predĺžiť tranzitnú dohodu, podľa ktorej stále do niektorých častí Európy prúdil plyn z Ruska. To, že zmluva vyprší koncom toho roka, a že Ukrajina je odhodlaná ju nepredĺžiť, potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ so svojím slovenských náprotivkom Robertom Ficom (Smer-SSD).
Ak by skutočne nastal tento scenár, Rusko už má vymyslený plán B. Už len nájsť cestu, ktorou bude do Európy plyn prúdiť ďalej. Existujú trasy spojené s Tureckom alebo Rusko využije námornú dopravu na prevoz skvapalneného plynu LPG.
Rusko je tak neustále pripravené na akýkoľvek vývoj tejto situácie s jeho plynom. Prepravca plynu Eustream uvažuje aj nad možnosťou, že kľúčovú úlohu by mohlo zohrať konzorcium európskych odberateľov.
To by preberalo plyn priamo na rusko-ukrajinskej hranici. Ďalším krokom by bolo v jeho prípade objednanie prepravy u tamojšieho prevádzkovateľa siete. Podľa Eurostreamu má pokračovanie tranzitu plynu do Európy logiku z pohľadu zachovania pozitívnej bilancie jeho dostupnosti v regióne.
Prečítajte si aj: Rusko sa nechce vzdať dovozu plynu do Európy. Má plán B