- V Guinei bola objavená najkvalitnejšia železná ruda na svete.
- Odhadovaná investícia je 20 až 30 miliárd dolárov.
- Ťažba v Guinei má výrazne pomôcť v prechode na zelenú ekonomiku.
Najväčší ťažobný projekt na svete bude zahrňovať bane na ťažbu železnej rudy, stovky kilometrov dlhé železnice a prístav na brehu Atlantického oceánu. Odhadované náklady projektu sú od 20 až 30 miliárd dolárov, uvádza Pravda. Obrovské ložiská boli nájdené v Guinei v západnej Afrike. Ťažiť by mala spoločnosť Rio Tinto už v tomto roku.
Bola objavená ruda budúcnosti
Náleziská obsahujú zrejme najkvalitnejšiu železnú rudu na svete. V súčasnosti stačí už len schválenie Pekingu, keďže veľké čínske firmy majú podiely v spoločnosti Rio Tinto. Zaujímavosťou je, že ťažobný projekt bude najväčší na svete, aký sme doteraz mohli vidieť. Toto ložisko môže dokonca predstavovať rudu budúcnosti pri prechode na zelenú ekonomiku.
Gigantické rozmery projektu sú dokonca aj pre velikána Rio Tinto veľkým sústom. Z tohto dôvodu sa ku firme pripojí ďalších 7 spoločností (5 z Číny) a guinejská vláda. K vybudovaniu baní sa pripojí aj najväčší svetový výrobca ocele Baowu Group. Zároveň sa postaví až 552 kilometrov dlhá železnica, ktorá prepojí vnútrozemie Guinei a more.
Výroba ocele vyprodukuje až 11 % celosvetovej emisie oxidu uhličitého. Preto sa ekonomiky začali sústreďovať na dekarbonizáciu. Niektoré alternatívne prístupy na zníženie emisií vyžadujú práve vysokokvalitnú železnú rudu, ktorá bola nájdená v Guinei. Priemerný obsah železa zo západnej Afriky je až 65 %.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Spoločnosť Rio Tinto
Rio Tinto je nadnárodná firma s centrálou v Melbourne a Londýne. Patrí medzi najvýznamnejších producentov železnej rudy, ale aj hliníka, medi, zlata, diamantov alebo uhlia. História firmy ale nie je ružová a prešla si mnohými škandálmi spojenými so znečistením životného prostredia.
Spoločnosť Rio Tinto je podľa rebríčka CompaniesMarketCap 122. najväčšia firma na svete s dosahuje trhovú kapitalizáciu 114 miliárd dolárov. Podľa najnovších finančných správ vytvorila firma príjmy 55,55 miliardy dolárov za rok 2022, čo predstavuje pokles oproti tržbám v roku 2021 (63,49 miliardy dolárov).
Podobný trend zaznamenal aj zisk spoločnosti. Zárobky dosiahli za rok 2022 úroveň 20,51 miliardy dolárov. Ide o pokles oproti zárobku v roku 2021, ktorý bol 31,42 miliardy dolárov. Firma v roku 2021 zaznamenala rekordný zisk a prekonala aj maximum z roku 2010.
Cena akcií je ale značne nízko v porovnaní s historickým maximom, ktoré vzniklo v júli 2008 na úrovni 138 dolárov. Pre porovnanie, akcie sa v súčasnosti obchodujú na úrovni 70 dolárov.
Mohlo by ťa zaujímať: Nový projekt má Slovensko odstrihnúť od ruského plynu. Je energetická kríza za nami?