Ak sa chcete vyhnúť „papierovačkám”, nezabudnite na túto povinnosť. Zostávajú posledné dni

  • Daňové priznanie môže za zamestnancov vyriešiť ich zamestnávateľ.
  • Musia však splniť úplne jednoduchú podmienku.
  • Ak sa tak nestane, daňové priznanie si budú musieť riešiť sami.
Ekonomika O podanie daňového priznania musíte zamestnávateľa požiadať
O podanie daňového priznania musíte zamestnávateľa požiadať. Zdroj: shutterstock.com/nampix/Dorde Krstic
Okazio PCBitmarkets

Daňové priznanie nemusia podávať samotní zamestnanci. Ich zamestnávateľ im totiž zvyčajne vykoná ročné zúčtovanie daní.

Aby tak mohol urobiť, zamestnanci musia splniť jednu podmienku. Musia ho o toto ročné zúčtovanie daní požiadať, pričom urobiť tak môžu najneskôr do 15. feburára, informuje portál Finsider.sk.

V prípade, že zamestnanec mal v minulom roku viacero zamestnávateľov, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Aj ak už niekto nie je zamestnaný, buď pre nezamestnanosť alebo odchod do dôchodku, stále má právo požiadať o vykonanie ročného zúčtovania od svojho bývalého zamestnávateľa, u ktorého pracoval minulý rok.

V prípade, že zamestnanec neuvedie svojmu zamestnávateľovi žiadosť o ročné zúčtovanie, musí podať vlastné daňové priznanie typu A. K tomu bude potrebovať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa. Zamestnávatelia sú povinní vystaviť toto potvrdenie aj v prípade, že daná osoba už pre nich momentálne nepracuje.

Ak niekto zmenil zamestnávateľa od januára a chce vykonať ročné zúčtovanie, musí požiadať o túto službu svojho bývalého zamestnávateľa, u ktorého mal príjem v roku 2023. Nový zamestnávateľ, ktorý začne vyplácať príjem až v roku 2024, nemôže vykonať ročné zúčtovanie daní za túto osobu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako vyplniť daňové priznanie typu A?

Pri vyplňovaní daňového priznania FO typu A, ktoré zahŕňa iba príjmy zo zamestnania alebo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení, budú potrebné príslušné doklady ako prílohy k daňovému priznaniu.

Ako vysvetľuje Finančná správa, tieto doklady zahŕňajú kópie všetkých potvrdení a dokladov o príjmoch fyzickej osoby zamestnaneckých zdrojov na území Slovenskej republiky a v zahraničí, vrátane zaplateného povinného poistného.

Súčasťou týchto dokladov však môže byť aj písomné potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti podľa zákona č. 406/2011 Z.z. o dobrovoľníctve, pokiaľ je vykonaných aspoň 40 hodín v zdaňovacom období, a to s cieľom uplatniť podiel zaplatenej dane do výšky 3 %

Zabúdať by ste nemali ani na kópiu potvrdenia vydaného veriteľom podľa § 26 alebo 26b zákona č. 90/2016 Z.z. o úveroch na bývanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, na priznanie sumy daňového bonusu na zaplatené úroky podľa § 33a Zákona o dani z príjmov alebo daňového bonusu zo zvýšenia zaplatenej splátky.

Ak si chcete uplatniť daňový bonus na vyživované dieťa (deti) podľa § 33 Zákona o dani z príjmov, daňovník nemusí opakovane predkladať doklady týkajúce sa daňového bonusu na vyživované deti, ak už tieto doklady pripojil k predchádzajúcemu daňovému priznaniu a nezmenili sa v nich údaje. Doklady môžu zahŕňať potvrdenia o pôvode dieťaťa, rozhodnutia o osvojení a ďalšie relevantné dokumenty.

V prípade, že dieťa ukončilo povinnú školskú dochádzku, daňovník nemusí predkladať potvrdenie o návšteve školy alebo potvrdenie o prídavku na vyživované dieťa, pokiaľ dieťa, ktoré žije s daňovníkom, vykonáva štúdium na škole so sídlom na území Slovenskej republiky.

Povinnosť predkladania potvrdení o školskej dochádzke zostáva zachovaná pre daňovníkov, ktorých deti študujú na školách v zahraničí.

Ak sú doklady týkajúce sa daňového bonusu za dané zdaňovacie obdobie už predložené zamestnávateľovi a ten ich uznal a priznal, nie sú potrebné ako príloha daňového priznania.

V prípade uplatnenia postupu podľa § 33 ods. 8 Zákona o dani z príjmov, treba priložiť aj doklady preukazujúce oprávnenosť nároku na daňový bonus druhou oprávnenou osobou, okrem rodného listu, ak bol vydaný na území Slovenskej republiky, a v niektorých prípadoch aj doklad preukazujúci výšku základu dane druhej oprávnenej osoby.

Mohlo by vás zaujímať: Na Slovensko sa rúti český velikán. Hľadá zamestnancov a ponúka aj 1 600 eur

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.