- 1. apríla dôjde k zmenám, ktoré by nemali uniknúť žiadnemu vodičovi.
- Do tohto dňa ostanú v platnosti prechodné ustanovenia.
- Tu je zoznam vecí, ktoré sa budú meniť.
Prvého apríla 2024 dôjde ku viacerým zmenám, ktoré ovplyvnia každodenný život slovenských vodičov. Na to, že v tento deň nadobudne účinnosť yhlášky o dopravnom značení č. 30/2020 Z.z., ktorá ruší takzvané prechodné ustanovenia týkajúce sa dopravného značenia, upozornil portál Bystricoviny.sk.
Do tohto dňa ostanú v platnosti prechodné ustanovenia.
Jedným z nich je, že maximálna povolená rýchlosť označená dopravnou značkou platí až po prejdenie vzdialenejšej hranice križovatky, pokiaľ nie je ukončená alebo opakovane zobrazená za križovatkou podľa § 7 ods. 5 alebo po vstupe do obce.
Prechodným ustanovením je aj to, že zákaz predchádzania alebo zákaz predchádzania pre nákladné vozidla, ktoré vyplývajú zo značky umiestnenej pri okraji cesty, budú naďalej platiť po vzdialenejšiu hranicu križovatky v prípade, že nie je ukončený alebo zopakovaný za križovatkou podľa § 7 ods. 5.
Tretím prechodným ustanovením je, že ustanovenia vyplývajúce zo značky regulácie, ktorá je vyobrazená na pruhovej značke modrej alebo žltej farby, platia až po prejdenie vzdialenejšej hranice križovatky, ak nie sú ukončené alebo opakovane zobrazené za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po pruhovú značku modrej alebo žltej farby bez vyobrazeného regulačného symbolu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Cez plnú čiaru už na pozemok neprejdete
Aktuálna vyhláška hovorí, že ak značka pozdĺžna súvislá čiara vyznačuje jazdný pruh, vodiči majú zakázané ju prechádzať alebo nákladom presahovať, pokiaľ to nie je potrebné na obchádzanie prekážky cestnej premávky.
Do 31. marca túto čiaru vodiči budú môcť prechádzať. Prvého apríla sa to však zmení a bude to zakázané. Či dôjde k úprave zákona, ktorá so sebou prinesie výnimku, zatiaľ nie je známe.
Okrem toho by vodiči mali dávať pozor na pneumatiky, ktoré autám dávajú na zimu. Od októbra 2024 totiž budú musieť tieto pneumatiky disponovať symbolom snehovej vločky. Označenie M+S už viac stačiť nebude, pretože nemusí ísť automaticky o zimnú pneumatiku.
V prípade, že si vodiči svoje povinnosti nesplnia, môžu dostať pokutu až do 40 eur.
Na Slovensku stále platí, že žlté čiary signalizujú zákaz zastavenia a státia na oboch stranách čiary. Žltá čiara označuje zákaz zastavenia a státia, zatiaľ čo prerušovaná žltá čiara indikuje zákaz státia. Od 1. apríla 2024 budú žltou farbou vyobrazené iba dočasné vodorovné dopravné značky.
Dočasná vodorovná značka je vyvedená žltou farbou a používa sa len v prípade dočasnej zmeny existujúceho vodorovného značenia, napríklad v prípade cestných prác alebo obchádzky. Dočasná vodorovná značka má prednosť pred inými vodorovnými značkami.
V situáciách, kde by súčasné použitie trvalých a dočasných vodorovných značiek neponúkalo jednoznačný a jasný výklad, alebo ide o dlhodobú dočasnú zmenu vodorovného značenia, je potrebné odstrániť trvalú vodorovnú značku. V takých prípadoch sa dočasná vodorovná značka používa a vyznačuje bielou farbou.
Mohlo by vás zaujímať: Slovenskí seniori môžu k dôchodku získať desiatky eur navyše. Musia si však o ne požiadať