- Ceny na čerpacích staniciach mnohých šoférov nepotešia
- Situácia sa týka aj Slovákov, do tejto krajiny totiž jazdia často
Nemeckí vodiči si za pohonné hmoty po novom priplatia. Informuje o tom denník Bild s tým, že dôvodom je zvyšovanie daní z oxidu uhličitého. Pôvodných 30 eur za tonu emisií oxidu uhličitého sa ruší, po novom pôjde až o 45 eur.
Toto zvýšenie dane je spojené so snahou o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2045, za ktorou stojí kabinet nemeckého kancelára Olafa Scholza.
Na nemeckých čerpacích staniciach si tak vodiči priplatia. Ako uvádza Pravda, už 1. januára 2024 tu liter nafty vyšiel na 1,739 eura, čo je o 9 centov viac v porovnaní s koncom roka 2023. V prípade benzínu Super E10 sa cena zvýšila o 14 centov. Aktuálne ide o 1,769 eura.
Zvyšovanie nekončí
Zaujímavosťou je, že zvyšovaniu cien pohonných hmôt v Nemecku nie je koniec. Ekologická daň sa totiž ešte zvýši v budúcom roku, pričom toto zvýšenie bude pomerne výrazné.
Na rok 2025 totiž Nemci plánuju zvýšenie dane na 55 eur za tonu oxidu uhličitého.
Zvyšovanie daní nie je žiadnou novinkou, no obyvatelia jednotlivých krajín naň reagujú rôzne. Vo Francúzsku napríklad viedlo v roku 2018 ku masovým protestom, kedy do ulíc vyšli nespokojní ľudia.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Aký bude palivový rok 2024 na Slovensku?
Situáciu v Nemecku už poznáme, poďme sa pozrieť na tú na Slovensku.
Portál tvnoviny.sk uvádza, že aktuálny rok vo svete palív možno prirovnať k tomu uplynulému. Viacerí experti sa totiž zhodujú v tom, že stabilizácia cien bude pokračovať. V hre je však aj niekoľko faktorov, ktoré môžu celú situácia otočiť o 180 stupňov.
V roku 2023 sa ceny pohonných hmôt stabilizovali v 20-centovom pásme. To znamená, že za benzín a naftu sme platili od eura päťdesiat do eura sedemdesiat.
Ako uvádza analytik Dominik Hapl, trh očakáva, že ropa bude aj naďalej súčasťou stabilizačného pásma. Počas roka by sme tak mali byť svedkami iba miernej oscilácie.
V hre však stále ostávajú vyššie spomínane faktory, ktoré na situáciu na čerpacích staniciach nebudú mať najlepší vplyv. V prvom rade je potrebné spomenúť konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Ak bude napätie stúpať, stúpať bude aj cena ropy. Dôležitým faktorom je však aj kondícia globálnej ekonomiky.
V prípade stagnácie ekonomiky a slabej globálnej výkonnosti, dopyt po rope bude nižší, v dôsledku čoho by mohli ceny klesnúť. Ak dôjde k ekonomickému oživeniu, čaká nás opačná situácia.
Mohlo by vás zaujímať: Výborné správy pre vodičov: Google Maps predstavili novinku, ktorá im ušetrí čas