Slováci budú v tomto roku čeliť prievanu v peňaženke. Príjmy stagnujú, no výdavky rastú

  • Slováci očakávajú v roku 2024 vyššie výdavky ako príjmy
  • Až 29 % očakáva výrazne zvýšenie výdavkov v porovnaní s rokom 2023
Novinky Slováci očakávajú vysoké výdavky v roku 2024
Slováci očakávajú vysoké výdavky v roku 2024. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter/Champion studio
Okazio PCBitmarkets

V druhej polovici roku 2023 sa začali objavovať správy o tom, že reálne mzdy Slovákov začali medziročne mierne stúpať. Bude to ale stačiť? Najnovší prieskum agentúry STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit Slovakia podľa správy Teraz odhaľuje, že Slováci očakávajú v roku 2024 vyššie výdavky ako príjmy. Ľudia si však chcú odkladať peniaze do finančnej rezervy.

Slováci neveria, že v roku 2024 zarobia viac

Dokopy až dve tretiny Slovákov veria, že budú mať v tomto roku vyššie výdavky ako príjmy, pričom z toho až 29 % očakáva výrazne zvýšenie výdavkov v porovnaní s rokom 2023. Na druhej strane s výrazne vyššími príjmami počíta iba 10 % a 30 % očakáva mierne vyššie príjmy. So zmenou príjmov nepočíta 49 % a zvyšok dokonca verí, že im príjmy klesnú.

Nízke príjmy sú ovplyvnené jednak slabým rastom reálnych miezd, ale aj nízkou mierou investovania. O zvýšenie platu sa pripravuje požiadať len 27 % Slovákov a 13 % počíta s automatickým navýšením. Na pokrytie vysokých výdavkov v roku 2024 by 16 % respondentov stačilo navýšenie mzdy o 6 až 10 %, štvrtina by potrebovala 11 až 20 % a len 5 % uviedlo, že by sa im príjmy museli navýšiť až o polovicu.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci si nemajú z čoho odkladať

Už skôr sme informovali, že v druhej polovici roku 2023 malo dôjsť ku medziročnému rastu reálnych miezd o 2 až 3 %. Takýto rast ale v skutočnosti takmer nikto nepocíti, nehovoriac o tom, že výdavky na spotrebné statky a služby sú neprimerane vysoké k príjmom. Navyše rast reálnych miezd nie je spôsobený nárastom životnej úrovne v krajine, ale je iba prirodzenou reakciou na extrémny pokles z roku 2022.

Napriek tomu, že počet Slovákov vo finančnej núdzi klesá, číslo je stále vysoké, a to na úrovni 20 %. Rovnako klesol podiel tých, ktorým mesačný príjem nevystačí z 22 % na 18 %. V ohrození ale zostáva stále pomerne vysoký počet obyvateľov.

Sociálne vylúčenie alebo chudoba na Slovensku v roku 2022 ohrozovali až 888 000 obyvateľov. Najvyšší podiel ohrozených osôb bol v Prešovskom kraji (25,2 %), Banskobystrickom kraji (22,0 %) a Košickom kraji (21,0 %).

Zdá sa, že rok 2024 priniesol opäť zvýšenie reálnych miezd, no nie takým tempom aké by si Slováci želali. Vysoké výdavky tiež brzdia domácnosti v odkladaní si peňazí bokom. Dokonca aj obyvatelia niektorých krajín s nižšími príjmami si dokážu odložiť viac peňazí vďaka lepšiemu pomeru výdavkov a príjmov.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko čelí obrovskému problému. Začíname platiť krutú daň za zastaralé školstvo

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.