Ceny plynu v Európe rastú. Máme sa pripraviť na zvyšovanie účtov?

  • Veľkoobchodné ceny plynu na amsterdamskej burze TTF sa zvýšili o 4,4 %
  • Majú sa Slováci pripraviť na navýšenie cien?
Ekonomika Plyn v Európe zdražel
Plyn v Európe zdražel. Zdroj: shutterstock.com/M-Production/OlegRi
BitmarketsBitmarkets

Európa čelí zvýšeniu veľkoobchodných cien plynu. Môže za to údajne predpoveď o chladnejšom počasí počas tejto zimy. Čo to pre nás znamená? O téme informoval denník SME.

Cena plynu na burze TTF v Amsterdame vzrástla o 4,4 % na 31,93 eur za megawatthodinu (MWh). Svoj podiel majú na tom najmä meteorológovia, ktorí predpovedajú vo viacerých častiach Európy silné ochladenie s teplotami pod nulou.

Takéto nízke teploty sa pritom očakávajú až do polovice aktuálneho mesiaca. To znamená len jediné – radiátory v domácnostiach pôjdu na plné obrátky, takže sa predpokladá aj zvýšená spotreba vykurovania.

Za drahší plyn môže chladnejšie počasie

Za drahší plyn môže chladnejšie počasie. Zdroj: shutterstock.com/Kodda

Analytici taktiež uviedli, že v najbližších dňoch sa očakáva pokles výroby elektriny z vetra. To môže mať za následok opäť väčší tlak na zvýšenie produkcie elektriny z plynu, aby sa pokryl predpokladaný nárast dopytu.

Dobrou správou ale je, že zásobníky plynu sú stále oveľa plnšie, ako bývalo v minulosti bežné, pričom nové dodávky prúdia cez tankery aj potrubia. Je to aj z dôvodu konfliktu na Ukrajine, kedy sa takmer celá Európa odstrihla od ruského plynu.

Aj keby nastala v Európe tuhá zima, odborníci stále predpokladajú, že by zásobníky plynu na konci vykurovacej sezóny 2023/2024 klesli maximálne na 50 % svojej kapacity. To by nemalo spôsobiť významný nárast cien. Iná situácia môže nastať v nasledujúcich rokoch.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dotkne sa zdražovanie aj Slovenska?

Nová vláda totiž sľúbila, že v budúcom roku sa ceny energií nezvýšia. V súčasnosti sú na kompenzácie vyšších cien vyčlenené stovky miliónov eur. Je potrebné pripomenúť, že bez vládnych opatrení by sme platili za elektrinu o 81 % viac a v prípade plynu až o 110 % viac.

Výška účtov teda môže mierne stúpať, aj keď budú trhové ceny zastropované. Ak by sme chceli platiť rovnako presne na cent, vláda by musela zastropovať aj distribučné poplatky.

Táto otázka je pre Slovákov obzvlášť dôležitá, pretože energie tvoria vysoký podiel nákladov na celkových výdavkoch domácností. Na Slovensku je veľké percento ľudí, ktorí už v súčasnosti čelia energetickej chudobe.

Situácia sa môže skomplikovať aj koncom roka 2024, keď vyprší zmluva medzi Ukrajinou a ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom. Navyše, ruská spoločnosť neplatí za tranzit, čím porušuje dohodnuté pravidlá.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa na tento scenár dômyselne pripravuje a je schopná prijímať plyn aj z iných zdrojov ako z Ruska. Dobrou správou je, že minimálne na zimu máme plynu na vykurovanie domácností dosť.

Aktuálne na Slovensko cez tento plynovod, ktorý vedie cez vstupný bod vo Veľkých Kapušanoch, prúdi 40 miliónov kubíkov plynu denne, z toho viac ako polovica smeruje ďalej do Rakúska.

Prečítajte si aj: Ceny plynu a elektriny prudko padajú. Budeme platiť nižšie účty?

Flockers PCFreedum fighter mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.