- Ďalší bullrun ovládne Ázia hlavne vďaka rozsiahlej komunite vývojárov
- V adopcii kryptomien vedú krajiny ako India, Nigéria, Vietnam, USA a Ukrajina
Každý cyklus kryptomien založený na bitcoinovom halvingu prináša nové trendy. V poslednom cykle napríklad dominovali umelecké NFT. Podľa správy Coindesk ďalší bullrun ovládne Ázia hlavne vďaka rozsiahlej komunite vývojárov v oblasti web 3.0. Je práve Ázia budúcnosťou kryptomien?
Ázia prevezme žezlo už v ďalšom cykle
V posledných rokoch sme boli svedkami prísneho regulačného tlaku zo strany USA, čo spôsobuje odliv kapitálu do prívetivejších regiónov. Niektoré ázijské krajiny ale naopak vítajú kryptomeny s otvorenou náručou. Typickým príkladom sú mestá ako Bangkok, Jakarta, Manila, Kuala Lumpur a indické mestá, kde sa nachádza domov veľkých vývojárskych komunít. Navyše ich podporujú aj vlády.
Otvorenosť Ázie novým technológiám je jasne vidieť aj na aplikáciách, ktoré používateľom umožňujú speňažiť sociálne interakcie a kontrolovať svoje vlastné údaje. Napríklad aplikácia Telegram bude mať v Ázii vlastnú kryptomenovú peňaženku. Práve podobné trendy môžu spôsobiť, že Ázia ovládne v ďalšom cykle trh s digitálnymi menami.
Ak hovoríme o Ázii, ani zďaleka sa nejedná o všetky krajiny. Napríklad Čína sa rozhodla v septembri 2021, že zakáže vládou neschválené kryptomeny. V západných krajinách síce kryptomeny nie sú oficiálne zakázané, no mnohé kryptomenové spoločnosti tam končia svoje pôsobenie, pretože regulačný tlak im nedovoľuje podnikať tak ako chcú.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Kde sa sústreďuje adopcia kryptomien?
Po expanzii kryptomien v Ázii môže nastať v budúcnosti zlom v prípade, že v USA sa jasne upravia pravidlá pre digitálne meny. Ak nastane stimulovanie podpory kryptomien aj na západe, dominancia Ázie môže klesnúť. Regulácie sú síce pre prijatie kryptomien potrebné, no nemôžu byť likvidačné.
Podľa indexu adopcie kryptomien od Chainalysis je v tejto oblasti najpokrokovejšia India, Nigéria, Vietnam, USA a Ukrajina. Nezabúdajme ale, že v Indii a Nigérii je aj najviac kryptomenových podvodov na svete. Jasne teda vidíme, že adopcia v týchto krajinách je najvyššia vďaka tomu, že je tu nedostatočná regulácia.
A tu sa vraciame k myšlienke, že regulácie sú potrebné. Na druhej strane krajiny ako USA svojimi reguláciami potenciál digitálnych mien zabíjajú. Zdá sa, že okrem vysokého prijatia v Ázii bude hrať v nasledujúcich rokoch ústrednú úlohu aj regulačné prostredie v jednotlivých regiónoch.
Mohlo by ťa zaujímať: Poznáme prvé informácie o novej regulácii kryptomien