- Existujú krajiny, kde je popularita kryptomien omnoho vyššia ako napríklad v Strednej Európe.
- Najpopulárnejšie z hľadiska ich využívania obyvateľmi sú teda kryptomeny tam, kde sa stávajú nutnosťou.
- V tomto článku analyzujeme, prečo sú také populárne na Africkom kontinente, predovšetkým v Nigérii.
Existujú krajiny, kde je popularita kryptomien omnoho vyššia ako napríklad v Strednej Európe. Sú to krajiny, kde nie je stabilná ich národná mena alebo majú iné problémy, ktoré s tým súvisia.
Najpopulárnejší z hľadiska využívania obyvateľmi je Bitcoin. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú kryptomeny také populárne na Africkom kontinente, predovšetkým v Nigérii.
Nigéria ako mekka kryptomien
Kryptomeny si získavajú svoju popularitu globálne, a to bez rozdielu pohlavia, náboženstva či etnickej príslušnosti. Tento pohľad vlastne ukazuje, že neobsahujú nič diskriminačné a sú istým spôsobom cestou pre všetkých, bez rozdielu.
Existujú však isté špecifiká krajín, ktoré umožňujú rýchlejší rozvoj a adopciu kryptomien. Nejde o nič pozitívne, ale skôr negatívne konotácie. Predovšetkým je to nestabilita domácej meny, alebo problémy s transferom peňazí medzi krajinami. Preto sú kryptomeny najviac obľúbené v krajinách bez riadne rozvinutého bankového systému.
Dobrým príkladom pre toto tvrdenie je Nigéria. Portál Bitcoin.com uvádza, že „podľa analýzy, ktorú vykonal Coin Journal, sa približne 47 % Nigérijčanov aktívne zaoberá kryptomenami, ktoré sa v súčasnosti všeobecne považujú za alternatívu k tradičným finančným systémom. Analýza tiež ukázala, že vlastníctvo kryptomien v krajine medzi rokmi 2020 a 2023 vzrástlo o 15 %.”
Bitcoin Price Has Hit New all-Time Highs In Six Countries-
The charts shared carried the all-time performance of #Bitcoin against the local currencies of these countries which were identified to be Egypt, Nigeria, Lebanon, Pakistan, Turkey, and Argentina.
In every single one… pic.twitter.com/5fqCWt55cR
— CryptoniteUae (@CryptoniteUae) December 16, 2023
Nigéria je jednou zo šiestich krajín súčasnosti, kde je cena Bitcoinu na ATH. Historicky najvyššiu cenu má Bitcoin predovšetkým vzhľadom na slabosť domácich mien krajín. V krajinách so stabilnejšou menou je cena hlboko pod rekordnými úrovňami. To prispieva k popularite kryptomien v krajine, a je zároveň aj dôkazom tvrdenia o dôvode tejto popularity a užívania.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Bitcoin má budúcnosť
Budúcnosť kryptomien je spojená nie len so samotnými kryptomenami a ich rozvojom, ale aj s problémami finančného systému. V krajinách, kde je dnes Bitcoin na svojom ATH, môžeme predpovedať veľký rozvoj kryptomien. Sú to okrem uvedenej Nigérie aj Pakistan, Egypt, Argentína a Libanon.
Whether it's someone to manage your crypto portfolio, or trying to start your own crypto company, delegation is a key skill to learn. Hear from our Director Max Coupland, as well as other business leaders, about the importance of getting delegation right:https://t.co/E1maONEFDO
— CoinJournal (@CoinJournal) July 8, 2022
Riaditeľ Coin Journal to potvrdzuje. Max Coupland je presvedčený, že údaje odrážajú významný odklon od toho, aby sa digitálne aktíva považovali výlučne za špekulatívne investície. To je podľa názoru Couplanda ilustrované podstatne širšou transformáciou v tom, akým spôsobom jednotlivci pristupujú a začleňujú kryptomeny do svojho bežného finančného života.
Je dôležité pripomenúť, že nárast používania kryptomien nielen v Nigérii, ale aj na celom svete podčiarkuje ich kľúčovú úlohu pri formovaní budúcnosti globálnych financií. To sa dnes javí ako prirodzené.
Odpor národnej banky
Nárast počtu obyvateľov Nigérie so skúsenosťami s kryptomenami nie je však súčasťou oficiálnej politiky krajiny. Deje sa tak práve napriek odporu centrálnej banky. Jej odpor proti kryptomenám je pochopiteľný.
Úsilie Centrálnej banky Nigérie (CBN) spočíva v obmedzovaní používania kryptomien. Bankári pristúpili k ráznemu presadzovaniu svojho rozhodnutia. Zákonom zo 6. februára 2021 sa vedenie krajiny snažilo vylúčiť kryptosubjekty z bankového systému. To sa doteraz nedarí.
Na druhej strane je potrebné dodať, že by obyvatelia neboli tak naklonení obchodu s kryptomenami, keby si centrálna banka dokázala lepšie plniť svoje povinnosti. V súčasnosti sa totiž inflácia v Nigérii šplhá k 30 %.
Mohlo by Vás zaujať: Ak bude spotové ETF pre Bitcoin schválené, cena nemusí ihneď stúpnuť