Ako bude vyzerať svet kryptomien v budúcnosti? Existujú len dve možnosti

  • Bude Bitcoin naďalej dominantným vo svete kryptomien alebo sa zmení prostredie na multichain?
  • Názory sú rôzne
Novinky Bitcoin bude dominovať alebo vznikne multichain rôznych kryptomien
Bitcoin bude dominovať alebo vznikne multichain rôznych kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Rasica/anucha sirivisansuwan
BitmarketsOkazio mobil

Budúcnosť kryptomien sa môže vyvinúť len dvoma spôsobmi. Buď bude dominantný bitcoinový maximalizmus, alebo sa z kryptomenového sveta stane multichain.

Ako multisieť to vyzerá už dnes, treba si však uvedomiť, akú dominanciu má samotný Bitcoin. Pri obrovskom množstve nových projektov a adaptovaných kryptomien si udržuje „kráľ” kryptomenového sveta značnú dominanciu na trhu.

Dve možnosti

Aj dnes sa rozhoduje o budúcnosti kryptomien. Dôležité je napríklad aj to, ako bude vyzerať nasledujúci halving na Bitcoine. Halvingy majú aj iné kryptomeny, napríklad Litecoin, ktorý prebehol nedávno.

Takisto bude podstatné, ako sa bude dariť Ethereu a či sa podaria nasledujúce plánované zmeny nastavenia tejto kryptomeny. Ethereum je totiž najväčší zástupca altcoinov v celom systéme.

Jednu stranu budúceho rozloženia síl zastáva známy propagátor Bitcoinu a analytik Samson Mow. Ten prirovnal porovnávanie Bitcoinu a ostatných kryptomien k porovnávaniu reálneho a papierového lietadla. Podľa jeho názoru teda budúcnosť jednoznačne patrí Bitcoinu. Ostatné kryptomeny sú odsúdené na postupný zánik.

Druhú stranu zastáva generálny riaditeľ spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse. Jeho vyjadrenie je jednoduché a spočíva v tom, že budúcnosť kryptomenového sveta vníma ako multichain.

To znamená, že pôjde o svet, v ktorom budú vedľa seba koexistovať viaceré siete. Je možné, že budú dokonca vzájomne prepojené, pretože už dnes existuje v tomto smere viacero projektov na trhu.

Bitcoin môže dominovať aj naďalej

Bitcoinový maximalizmus je známy aj na slovenskej a českej kryptomenovej mape. Priaznivci Bitcoinu jednoznačne vnímajú budúcnosť založenú na hlavnej kryptomene. Takisto priaznivci altcoinov vnímajú potenciálny rast práve v tejto oblasti a Bitcoin vnímajú ako určitý vzor. Kritizujú však jeho pomalý rozvoj a pod. 

Je potrebné uviesť, že dnes existuje viac ako 10 748  kryptomien (november 2023). Nie všetky sú však aktívne alebo hodnotné. Ak vyradíme niekoľko „mŕtvych”, zostane nám približne 8 848  aktívnych kryptomien. Aj napriek tomuto počtu má dnes Bitcoin dominanciu blížiacu sa k 55 %. To jednoznačne dokazuje jeho postavenie.

Je potrebné si uvedomiť aj to, že pokiaľ v minulosti zápasili medzi sebou rôzne projekty a nové kryptomeny popri Bitcoine, dnes sú súčasťou kryptosveta aj tzv. stablecoiny. Tie sú využívané oboma stranami, teda altcoinermi aj bitcoinermi.

Aj napriek tomu Bitcoin tvorí viac ako polovicu tohto systému. Známym bitcoinovým maximalistom je napríklad aj Michael Saylor, ktorý práve na Bitcoine založil svoju obchodnú stratégiu. 

Na celom svete je okolo 420 miliónov používateľov kryptomien. Približne 18 000 podnikov v súčasnosti akceptuje formu kryptomeny ako platbu. Takýmto spôsobom pokračuje adopcia kryptomien.

Nadšencom a investorom kryptomien nie je cudzie rýchle tempo inovácií v rámci ekosystému digitálnych aktívKeďže technológia blockchain sa neustále vyvíja, pribúdanie nových sietí je toho súčasťou.

Aj preto je jednou z najprelomovejších noviniek v posledných rokoch koncept správy kryptomien s viacerými reťazcami.

Tento prístup môžeme nazvať revolučný, pretože umožňuje koexistenciu a zároveň aj kooperáciu jednotlivých sietí. Vytvára tzv. multichain. Systém je pripravený riešiť obmedzenia jednoreťazcových sietí a poskytuje používateľom bezprecedentný komfort. Ten zahŕňa flexibilitu, bezpečnosť a príležitosti na diverzifikáciu v portfóliách kryptomien investorov.

Ktorý z týchto konceptov zvíťazí v budúcnosti, momentálne povedať nevieme. Jedna aj druhá cesta však vedie cez adopciu kryptomien v inštitucionálnom smere, ale aj v smere bežného retailu. 

Mohlo by vás zaujať: Bitcoin údajne prekoná historické maximum po splnení tejto podmienky

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.