Obľúbené cloudové úložisko, odkiaľ si Slováci doposiaľ mohli stiahnuť zadarmo hudbu či filmy, zásadne mení svoje pravidlá fungovania. Môže za to nová európska legislatíva. Sťahovanie obsahu zdarma sa tak stáva minulosťou.
Z Ulož.to si už Slováci obsah nestiahnu
Populárna online služba, ktorú ponúkala platforma Ulož.to, končí. Slováci si už hudbu ani filmy len tak nestiahnu, informoval o tom portál na svojej web stránke.
Od 1. decembra dôjde k zásadným zmenám vo fungovaní obľúbeného dátového úložiska Slovákov. Služby budú môcť po novom využívať iba zaregistrovaní užívatelia, no to nie je všetko. Tí budú môcť „nakladať iba so súbormi, ktoré na úložisko sami nahrali. Súbory nebude možné verejne zdieľať a to ani adresne prostredníctvom odkazu.”
Svoje vlastné súbory používatelia nestratia ani po 1.12.2023, tie na cloudovom úložisku zostanú, avšak prístup k nim bude mať len ten užívateľ, ktorý ich na Ulož.to nahral.
„Vždy sme starostlivo dbali na to, aby bola prevádzka Ulož.to v súlade s platnou českou i európskou legislatívou. To bolo opakovane potvrdené aj výsledkami súdov v rámci sporov, ktoré proti nám boli často účelovo vedené. Aby sme aj do budúcna spĺňali všetky zákonné kritériá, najmä v súvislosti s novou európskou legislatívou, zavádzame od 1. 12. 2023 výraznejšie zmeny fungovania cloudového úložiska Ulož.to Disk,” vysvetľuje Jan Karabina, konateľ spoločnosti Cloud Platforms, ktorá Ulož.to prevádzkuje.
„Pokiaľ za nových podmienok nebudú mať platiaci užívatelia záujem službu naďalej využívať, môžu svoje účty ukončiť alebo previesť na bezplatnú verziu. V takom prípade im budú vrátené zvyšné predplatné či kredity,” uvádza platforma na webovej stránke.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Európska únia reguluje digitálne služby
Slováci prišli o možnosť zdieľať medzi sebou digitálny obsah. Môže za to nová legislatíva Európskej únie, ktorá sa nazýva Digital servis act (DSA). Toto nové nariadenie upravuje sektor digitálnych služieb v rámci EÚ a jeho cieľom je zabezpečiť správne fungovanie jednotného trhu, udržiavať bezpečné online prostredie a chrániť základné práva užívateľov.
Prelomová európska legislatíva o digitálnych službách DSA má zaistiť bezpečie pre Európanov v online priestore, ako na svojom webe informuje Európska komisia. DSA chce obmedziť šírenie škodlivého obsahu a zároveň aj ochrániť práva Európanov na súkromie aj slobodu prejavu.
Legislatívne zmeny sa týkajú všetkých online platforiem, aj gigantov akými sú Facebook, Twitter či YouTube. Platformy, ktoré majú najvyšší počet užívateľov, budú podliehať najprísnejším pravidlám regulácie DSA. Pokuta za nedodržanie nových pravidiel v digitálnej sfére sa môže vyšplhať až do výšky 6 % z celosvetových príjmov spoločnosti.
Prečítajte si aj: Elon Musk opäť šokuje. Prídu Slováci o Twitter?