Dvom obľúbeným kryptomenám hrozia problémy. Solana a Cardano sa spomínajú priamo v žalobe SEC týkajúcej sa známej burzy Kraken. V súčasnosti prebieha viacero procesov, ktoré kryptotrh očistia. Môžu však značne poškodiť dôveru investorov a oddialiť predpokladaný rastový cyklus.
Žaloba na Kraken
Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) podala 20. novembra žalobu proti kryptomenovej burze Kraken. Je to jedna z popredných kryptoinštitúcií v tejto sfére. Problémom podľa SEC je niekoľko porušení federálnych zákonov o cenných papieroch, vrátane zmiešavania prostriedkov používateľov.
Obvinenia sú v tomto zmysle čiastočne podobné ako tie, ktorým čelí Sam Bankman-Fried z FTX. SEC chce v podstate zakázať jej činnosť bez toho, aby podliehala burza jeho reguláciám a priamemu vplyvu. Z posledných udalostí sa môžeme dohadovať, že SEC si chce upevniť kontrolu v oblasti kryptomien.
Tak další "pán na holení"… 😎#SEC žaluje @krakenfx z podobných věcí co jsem už "viděli"… Takže opět tu máme neregistrovaný provoz (makléř a vypořádaní obchodů ) krypto aktiva jako cenný papír: ADA, AXS, ALGO, ATOM, CHZ, COTI, DASH, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG,…
— Ales Vavra (@ales_vavra) November 21, 2023
SEC podala niekoľko žalôb na kryptomenové inštitúcie. V súčasnosti napríklad žaluje aj najväčšiu entitu v tomto priestore – Binance. Changpeng Zhao bol nútený vzdať sa funkcie CEO burzy, aby predišiel vyššiemu trestu alebo prepadnutiu majetku. V súčasnosti sa zameriavajú v tomto prípade obe strany na dohodu o vine a treste. Žaloba SEC však nie je súčasťou tohto procesu a jej riešenie v súčasnosti nepoznáme.
Kryptomenový svet tak dostáva viacero rán v pomerne rýchlom slede. Kraken je síce menšia burza, pre kryptosvet je však podstatná dôvera. Jej narušenie môže predĺžiť kryptozimu na dlhé obdobie.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Solana a Cardano
Je potrebné odlíšiť problémy kryptomenových búrz a kryptoprojektov. Burzy súvisia s používateľmi rôznych elektronických aktív a ich dosah je pomerne značný. Žaloba týkajúca sa konkrétneho projektu z minulosti, ktorá by podstatne ovplyvnila trh, je v podstate len Ripple s kryptomenou XRP. Tento proces doteraz prebieha.
Problémy búrz ovplyvnili kryptotrh výraznejšie. Napríklad krach FTX v novembri 2022 alebo hack Mt. Gox, ktorý podstatne narušil dôveru v kryptotrh na dlhý čas. Ani jeden z týchto problémov však nespočíval v žalobe regulačného orgánu.
Problémom Solany a Cardana je to, že sa uvádzajú priamo v texte žaloby na Kraken. V žalobe sa uvádza aj viac ako 100 upomienok priamo na kryptomenu Solana a jej pôvodnej mince SOL. V prípade Cardana a jeho mince ADA je to 60 upomienok. Určitým problémom pre komunitu je to, že práve tieto dve kryptomeny patria medzi popredné platformy inteligentných zmlúv. Takisto sú na popredných miestach z pohľadu trhovej kapitalizácie.
What's your thoughts on it? #Cardano#Solana#Polygon pic.twitter.com/qgTGJ738sr
— Raven (@Eivaniver) November 22, 2023
SEC konkrétne tvrdí, že ADA a SOL sú príkladmi nelegálne vydaných neregistrovaných cenných papierov, aj keď Kraken už dlho upozorňuje, že jeho úloha v ponuke a predaji kryptoaktív ako investičných zmlúv podliehala americkým zákonom o cenných papieroch.
Ciele SEC
Zdá sa, že SEC opakovaným napádaním popredných kryptomien, vrátane Solany a Cardana, buduje svoju pozíciu a zvyšuje si autoritu nad kryptoaktívami. Hlavná výčitka zo strany SEC je, že ide o cenné papiere podľa kritérií Howeyho testu.
Agresívny postoj SEC voči kryptomenám je často kritizovaný aj zo samotných Spojených štátov. Gary Gensler sa stal terčom veľkej kritiky politikov. Lokálne firmy totiž necháva v neistote a tým ničí pozíciu USA na špici vývoja a obchodovania kryptomien, a v neposlednom rade aj rast ekonomiky krajiny.
Mohlo by vás zaujať: Toto sú dôvody, prečo je aktuálne Dogecoin tak ostro sledovaný