Po niekoľkých mesiacoch neustáleho dvíhania úrokových sadzieb by sme sa mohli konečne dočkať ich poklesu. Analytici načrtli možný termín, téme sa venoval portál oPeniazoch.
Tretí štvrťrok 2023 sa niesol v duchu stagnácie ekonomického výkonu. Mohli za to veľké svetové ekonomiky ako Nemecko, Francúzsko či Taliansko. Eurozóna síce čelí aj poklesu reálnych miezd, ale dole ide aj inflácia, ktorá je aktuálne podľa analytikov Slovenskej sporiteľne pod hranicou 3 %.
Z toho vyplýva, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) je aktuálne veľmi nepravdepodobné, avšak nie celkom vylúčené. Svoj podiel má na tom aj stagnovanie ekonomiky.
Ak sa pozrieme na hodnotu PMI (Index nákupných manažérov), tak ten sa drží pod hranicou 50 bodov, čo znamená, že trpí najmä priemysel, no tlak sa dostáva už aj na služby. Nárast ekonomiky sa očakáva až v budúcom roku.
Ako sme už načrtli vyššie, inflácia v eurozóne výrazne spomaľuje. Ďakovať tak môžeme nižším cenám energií a jadrovej inflácii. Práve druhý menovateľ je pre ECB veľmi dôležitým ukazovateľom.
Analytici odhadujú, že úrokové sadzby centrálnej banky už dosiahli svoj vrchol, a že v najbližšom období nedôjde k ich navyšovaniu. Tento scenár ale platí iba za podmienok, že nedôjde k neočakávaným udalostiam. Vo svete stále trvajú konflikty medzi Ruskom a Ukrajinou a medzi Izraelom a Hamasom.
Avšak, je tu nádej, že ECB zníži úrokovú sadzbu niekedy v prvej polovici budúceho roka. Svoj vplyv na to môže mať aj tradičné novoročné preceňovanie.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
ECB v októbri nenavýšila kľúčové úrokové sadzby
Táto dobrá správa prišla koncom minulého mesiaca. Týmto krokom ECB dokonca prerušila svoju najdlhšiu sériu dvíhania úrokov v jej 25-ročnej histórii. Konkrétne išlo o sériu 10 zvýšení od júla 2022.
Inflácia v eurozóne mala svoj vrchol v októbri 2022, keď dosiahla úroveň 10,6 %. Odvtedy už stihla klesnúť pod 3 %. ECB ale viedla, že bude udržiavať vysoké úrokové sadzby, aby obmedzila infláciu.
Aktuálnu situáciu s hypotékami to ale nezachraňuje. Banky pôsobiace na Slovensku neustále dvíhajú svoje úrokové sadzby, čím sa pre väčšinu Slovákov stávajú hypotéky nedosiahnuteľným cieľom.
Naposledy sme boli svedkami toho, že UniCredit Bank zvýšila úroky na hypotékach dvakrát počas 10 dní. Ceny nehnuteľností aj kvôli tomu klesajú na cene už rok a pol. Došlo to až do takého bodu, že aktuálne je nájom menej nákladný ako splácanie hypotéky.
Na prelome rokov by však mohlo dôjsť k stabilizovaniu a následne k miernemu rastu. Čaká nás však patová situácia, keď ceny nehnuteľností začnú rásť, na druhej strane budú úroky stále extrémne vysoké.
Prečítajte si aj: Úroky za hypotéky rastú raketovým tempom. Slovenská banka zdražovala až dvakrát počas 10 dní