Na Slovensku sa údajne vyberá málo daní. Čo nás čaká?

Novinky Slovensko má údajne nízke dane a odvody
Slovensko má údajne nízke dane a odvody. Zdroj: shutterstock.com/Zerbor/noxphotos.com
BitmarketsBitmarkets

Ak porovnáme odvody a dane k hrubému domácemu produktu (HDP) dospejeme k záveru, že na Slovensku priestor na väčšie zdanenie stále existuje. Sadzby pre podniky sú však značne vyššie ako v susedných krajinách, uvádza správa Trend. Najviac znevýhodnení sa tak cítia práve zamestnávatelia.

Na základe najnovšej správy od Eurostatu je podiel daní a odvodov na celkovom HDP krajiny v roku 2022 na Slovensku na úrovni 35,1 %. Zo sumy 100 eur si tak štát ukrojí časť v hodnote 35,1 eura. Celkovo máme 8. najnižší podiel v rámce celej Európskej únie. Inak povedané, v slovenskej ekonomike je pomerne veľký priestor na zvyšovanie daní a odvodov. Máme totiž o 6,1 % nižšie daňovo-odvodové zaťaženie ako priemer EÚ.

Podiel odvodov a daní k HDP krajín

Podiel odvodov a daní k HDP krajín. Zdroj: Eurostat

Znevýhodnení sú zamestnávatelia, ktorí platia vysoké dane

Ak by sme sa dotiahli v tejto oblasti na prieme EÚ, deficit štátneho rozpočtu by sa ozdravil predčasne. Pomer daní a odvodov k HDP však nevypovedá o všetkých potrebných detailoch. Podľa zamestnávateľov je daňový mix neoptimálny.

Malí podnikatelia platia daň z príjmu 15 % ak neprekročia ročný obrat 49 790 eur, no zvyšok platí až 21 %. Napríklad v Maďarsku je táto daň len na úrovni 9 %, zatiaľ čo celkový podiel daní a odvodov k HDP je na totožnej úrovni ako na Slovensku. To isté platí aj pre Poľsko, kde majú na 9 % daň nárok firmy do obratu až 1,2 milióna eur.

Aké zmeny môžeme očakávať?

Zdá sa, že celkové daňovo-odvodové zaťaženie je v porovnaní s členskými krajinami EÚ nízke. Napriek tomu nás v budúcnosti pravdepodobne neminie reforma v tejto oblasti. Niektoré oblasti zdaňovania sú totiž neprimerane vysoké a iné zas veľmi nízke.

Napríklad priemer odvodov do sociálneho poistenia predstavuje v krajinách OECD len 27,55 %, zatiaľ čo na Slovensku je to až 44,00 %. Pred vysokým odvodovým bremenom nás varovala aj Svetová banka a Európska komisia. Táto záťaž výrazne zvyšuje náklady na pracovnú silu.

Na druhej strane existujú oblasti, ktoré podliehajú príliš nízkemu zdaneniu. Už skôr sme informovali o tom, že majetkové dane tvoria na Slovensku iba 1 % z celkových daňových príjmov, zatiaľ čo priemer OECD je 6,12 %. Práve nehnuteľnosti sa v blízkej dobe nevyhnú zvýšeniu daňového zaťaženia. Daň z majetku sa však môže v budúcnosti zamerať aj na bohatšie skupiny obyvateľstva. V súčasnosti totiž majetní ľudia platia smiešne nízke dane.

Mohlo by ťa zaujímať: Platíme vysoké odvody, no napriek tomu má štát problém s vyplácaním dôchodkov

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.