Banky majú strach zo zavedenia digitálneho eura. Ich obavy sú oprávnené

Novinky Digitálne euro ovplyvní banky
Digitálne euro ovplyvní banky. Zdroj: shutterstock.com/Supamotionstock.com/New Africa

Európska centrálna banka (ECB) pripravuje pre obyvateľov krajín menovej únie novú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Digitálne euro prešlo 1. novembra 2023 do prípravnej fázy, ktorá bude trvať dva roky. Po nej Rada guvernérov rozhodne či prejde do ďalšej etapy, ako informuje ECB. Digitálne euro nemá nahradiť hotovosť, no môže výrazne zasiahnuť do používania bankových služieb.

„Digitálne euro navrhujeme ako digitálnu formu hotovosti, ktorá sa dá bezplatne používať na všetky digitálne platby a ktorá spĺňa najvyššie štandardy ochrany súkromia. Používalo by sa popri fyzickej hotovosti, ktorá by bola aj naďalej k dispozícii, takže by nebol nikto vylúčený,” uviedla prezidentka ECB Christine Lagardová.

Digitálne euro a banky

To, že bude používanie digitálneho eura bezplatné, môže byť vážnou hrozbou pre súčasných sprostredkovateľov platieb, akými sú banky. Platby prostredníctvom CBDC budú bezpečné, rýchle, bezplatné a vysoko dostupné. Realizovať ich bude možné aj bez prístupu na internet.

Obyvatelia menovej únie stratia potrebu vedenia bankového účtu, ktorý stojí mesačne celkom významnú sumu. Pohodlné platenie mimo využitia komerčných bánk môže tak úplne zmeniť finančný systém, aký sme poznali doposiaľ.

Z tohto dôvodu plánuje centrálna banka zaviesť limity na používanie digitálneho eura. „Náš finančný systém, ktorého jadrom je bankový systém, funguje dobre a Eurosystém chce zachovať kľúčovú úlohu bánk pri zabezpečovaní efektívneho poskytovania úverov reálnej ekonomike.

ECB bude minimalizovať akúkoľvek potenciálnu hrozbu, ktorú môže digitálne euro predstavovať pre finančný systém. Objem digitálnych eur, ktorý môžu používatelia viesť na svojich účtoch preto bude obmedzený, aby sa zabránilo odlevu bankových vkladov i v čase krízy”, uvádza ECB.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Digitálne meny vo svete

Projekt digitálnej meny centrálnej banky nie je novinkou. Vo svete už viacero krajín takéto meny reálne využíva a veľké množstvo štátov práve intenzívne pracuje na vývoji vlastných CBDC. Atlantická rada, ktorá sleduje oblasť globálnych medzinárodných vzťahov uviedla, že „od ruskej invázie na Ukrajinu a sankčnej reakcie G7 sa veľkoobchodný vývoj CBDC zdvojnásobil.” Napäté geopolitické vzťahy vo svete zvýšili záujem krajín, firiem aj jednotlivcov nájsť alternatívne platobné systémy k Visa, MasterCard či Swift.

V Číne projekt CBDC v pilotnej fáze využíva už 260 miliónov ľudí. Zastrešuje až 200 rôznych scenárov platieb. Ľudia používajú e-yuan pri bežných platbách v obchodoch, môžu ním platiť za cestovné lístky v hromadnej doprave, či uhrádzať dane.

Spojené štáty sú naopak v oblasti zavedenia digitálnej meny centrálnej banky opatrné. Vyplýva to z unikátneho postavenia dolára vo svetovej ekonomike. Dolár je svetovou rezervnou menou a zároveň hlavným platidlom v medzinárodnom obchode. Zavedenie CBDC v USA by tak malo globálne dôsledky.

Prečítajte si aj: Digitálne euro klope na dvere. Má to však jeden háčik

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.