Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje úroveň 8,2 %, na základe údajov Štatistického úradu. Máme ju najvyššiu spomedzi všetkých členských štátov v eurozóne, no napriek tomu existujú krajiny, ktoré majú podstatne vyššie tempo rastu cien. V súčasnosti bojuje s infláciou nad 40 % až 10 krajín, uvádza správa News Bitcoin.
V ktorých krajinách je najvyššia inflácia na svete?
Na základe údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) má najvyššiu infláciu na svete Venezuela na úrovni 360 %. Nasleduje Zimbabwe, ktoré bojuje s infláciou na úrovni 314,5 %. Vysoké tempo rastu cien má aj Sudán (256,2 %) a Argentína (121,7 %). Všetky tieto krajiny bojujú s extrémne vysokým prepadom kúpnej sily národných mien.
Inflačné tlaky sa zvyšujú aj v Suriname (53,3 %) a v Turecku (51,2 %), ktorého prezident podporuje nízke úrokové sadzby. Zoznam desiatich krajín s najvyššou mierou inflácie dopĺňajú Irán (47 %), Haiti (43,6 %), Sierra Leone (42,9 %) a Ghana (42,2 %). Všetky ostatné krajiny na svete majú infláciu nižšiu ako 30 %.
Všetky spomenuté krajiny sa snažia čo najrýchlejšie potlačiť extrémne vysokú hyperinfláciu. Implementujú barterové systémy a obracajú sa na digitálne meny a stablecoiny. Práve občania krajín s najvyššou infláciou najviac vyhľadávajú kryptomeny. Vo Venezuele sa stal stablecoin USDT dokonca obľúbeným prostriedkom na vyrovnanie.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Eurozóna sa výrazne priblížila k inflačnému cieľu
Aj keď inflácia v eurozóne a USA je podstatne nižšia, aj obyvatelia týchto regiónov pociťujú nárast cien a zníženú kúpyschopnosť. V eurozóne sa podľa údajov Tradingeconomics nachádza tempo rastu cien na hodnote 2,9 % a v USA na úrovni 3,7 %. V USA sa inflácia dokonca už 4 mesiace po sebe neznížila.
V čase písania článku je inflácia na Slovensku na úrovni 8,2 % a je výrazne nad priemerom eurozóny. Ide o najnižšiu mieru od decembra 2021, najmä v dôsledku spomalenia rastu cien potravín a nealkoholických nápojov (11,2 % oproti 13,5 % v auguste) a bývania a energií (6,5 % oproti 7,3 %). Naopak, ceny v doprave výrazne zrýchlili (4,9 % oproti 1,4 %) a dosiahli najprudší rast od februára tohto roku.
Mohlo by ťa zaujímať: Americká centrálna banka boj s infláciou prehráva