Dávajte si pozor. Hackeri oberajú ľudí o stovky miliónov eur

Novinky Podvodníci okrádajú ľudí o kryptomeny
Podvodníci okrádajú ľudí o kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/TimeStopper69/Billion Photos a Free PNG Logos
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Kryptomeny sú vysoko rizikové nie len vďaka cenovej volatilite, ale aj z hľadiska podvodov a hackov. Na základe najnovšej štúdie sa prišlo na to, že počas tretieho štvrťroka 2023 vzniklo až 117 hackov, kvôli ktorým hackeri ukradli až 720 miliónov dolárov, uvádza správa News Bitcoin.

Hackeri okrádajú o kryptomeny čoraz viac ľudí

Štúdia preukázala, že jedným z hlavných dôvodov straty peňazí na kryptomenovom trhu je práve ľudský faktor. Objem ukradnutých peňazí sa medzikvartálne rapídne zvýšil aj napriek tomu, že počet hackov bol značne nižší. V druhom kvartáli hackeri ukradli 327 miliónov dolárov cez 131 hackov.

V správe sa uvádza, že používatelia by mali pred investovaním svojho kapitálu analyzovať rozdelenie vlastníctva tokenov, podmienky likvidity a to, či je spoločnosť auditovaná. Všeobecne sa odporúča investovať do projektov s verejne dostupnými informáciami o finančných kontrolách a správe majetku.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Najčastejšie podvody na Slovensku a Česku

Kryptomenových podvodov je nekonečne veľa, no podvodníci sa snažia okradnúť aj osoby, ktoré nikdy do kryptomien neinvestovali. Preto si poďme povedať niekoľko tipov ako sa podobným podvodom vyhnúť.

V prvom rade pamätajte na to, že na to, aby ste nakúpili kryptomeny nepotrebujete druhú osobu. Nie je to rovnaký proces investovania ako napríklad do akcií, kde potrebujete brokera s licenciou. Kryptomeny v súčasnosti viete získať bez toho, aby vám s tým niekto druhý pomáhal. Existujú totiž podvodníci, ktorí sa budú snažiť urobiť s vami registrácie na podvodné stránky.

Ďalším známym podvodom je, že vám zavolá niekto na telefón a povie, že máte zostatok kryptomien na centralizovanej kryptomenovej burze a že vám ho chce presunúť na účet. Všetky tieto typy komunikácií sú podvody. V skutočnosti by vám nikto nevolal s tým, že na burze máte kryptomeny.

Podvodníci využívajú pri telefonickej komunikácii zdieľanie vašej obrazovky a keď im dáte prístup, okamžite vás vedia okradnúť. Niektorí to zahnali až tak ďaleko, že presviedčajú ľudí, aby im zaslali cez bitcoinmat peniaze na účet, pričom uvádzajú, že si to daná osoba prevádza zo svojej burzy, kde má imaginárne peniaze.

Zámerne sme vybrali typy podvodov, ktoré prekračujú medze kryptomenového trhu, pretože práve osoby, ktoré s kryptomenami nemajú skúsenosť môžu byť najviac poškodené. Prípady týchto podvodov sú časté aj na území Slovenska a Česka. Prvým pravidlom je, že nikdy na podobné komunikácie nereagujte.

Mohlo by ťa zaujímať: Za kryptomenové podvody dostal 11 196 rokov väzenia

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.