Krádež storočia: SBS-kar František ukradol 22 miliónov eur. Dodnes nenašli peniaze ani jeho

Off topic František Procházka ukradol pol miliardy českých korún
František Procházka ukradol pol miliardy českých korún. Zdroj: X (PoliceWanted) / shutterstock.com (ZhakYaroslav)
Freedum fighters PCOkazio mobil

540 891 700 českých korún, alebo cca takmer 22 miliónov eur. Presne to je neuveriteľná suma, ktorú sa ešte v roku 2007 podarilo ukradnúť Čechovi Františkovi Procházkovi. Okradol o ne svojho vtedajšieho zamestnávateľa. Celý prípad je ešte o to zaujímavejší, že Františka sa doteraz nepodarilo chytiť, a teda stále si s najväčšou pravdepodobnosťou užíva svoje rozprávkové bohatstvo.

Vzorný zamestnanec

František bol obyčajným zamestnancom bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services. Na pražskom Žižkove tu v jednej z pobočiek pracoval ako pokladník. Nastúpil v auguste 2007, a už vtedy mal zrejme všetko veľmi dobre premyslené.

František bol totiž veľmi ochotný, pracovitý i dochvíľny. To si všimli aj jeho nadriadení, ktorí s ním boli tak spokojní, že už po 26 odpracovaných zmenách ho povýšili z pokladníka na obsluhu trezoru, v ktorom sa skladovala obrovská hotovosť.

Františkovi však netrvalo dlho, kým si uvedomil, že počas víkendov slúži pri trezore sám. V hlave mu tak skrsol priam diabolský plán. Mysleli by ste si, že ukradnúť 22 miliónov eur je náročné? Nuž, v tomto prípade to tak naozaj nebolo.

Osudné decembrové ráno

Písal sa 1. december roku 2007, keď František Procházka, vtedy 33-ročný muž, nastúpil na svoju sobotnú rannú smenu. Jeho kolegom vyhovovalo, že pracuje sám — bol síce spoľahlivý, no vôbec nebol spoločenský či zhovorčivý. Nakoľko ale svoju prácu vykonával svedomito, v nikom nevzbudzoval ani najmenšie podozrenie. Na svoju rannú zmenu nastúpil o 6:00 ráno.

Hotovosť sa z trezora vyvážala zvyčajne začiatkom týždňa, no ak bol preplnený, výnimočne sa tak dialo aj cez víkend.

„Mali by prísť o deviatej,” povedal preto František vrátnikovi, informujúc ho o tom, že očakávajú dodávku, ktorá príde pre peniaze. Vrátnik mu potvrdil, že ju vpustí do areálu.

Keď sa presne o 8:59 pred rampou objavila biela dodávka, vrátnikovi neprišla vôbec podozrivá. Nakoľko neskontroloval jej ŠPZ, netušil, že toto vozidlo ani náhodou nepatrí do vozového parku spoločnosti G4S Cash Services. Nakoľko mala dodávka na boku dolepenú nálepku spoločnosti, vrátnik ju považoval za dostatočne dôveryhodnú na to, aby ju bez sebemenších pochybností vpustil do areálu.

V dodávke sedel Františkov komplic

František Procházka mal všetku hotovosť — teda cca 22 miliónov eur v českých korunách — už pripravenú. Nezabúdajme pritom, že prípad sa odohral v roku 2007, takže táto suma mala vtedy ešte viac astronomickú hodnotu, než v súčasnosti.

František mal peniaze uložené v čiernych taškách, v ktorých sa nachádzali stohy bankoviek s 200, 500, 1000 a 2000 korunovou nominálnou hodnotou.

Akonáhle boli všetky tašky naložené do dodávky, automobil bez problémov opustil areál. Aby vyzeralo byť všetko v najväčšom poriadku, Prochádzka dokonca vyčkal do konca svojej zmeny, a areál spoločnosti opustil až potom. Samozrejme, aj tento krok bol dokonale premyslený. Zlodeji tým totiž získali až 15-hodinový náskok.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Komplicom bol Milan Čermák

To, že došlo ku krádeži peňazí, si zamestnanci spoločnosti všimli až v nedeľu doobeda. Samozrejme ihneď kontaktovali políciu, no Procházkov plán bol tak jednoduchý, až primitívny, že bol až dokonalý. Samozrejme by však nefungoval bez jeho komplica — muža, ktorý šoféroval biely Volkswagen Transporter.

Keď začala polícia po mužoch pátrať, zistili, že v nedeľu bol František Procházka videný vo Frankfurte nad Mohanom, a to na striebornom Passate, ktorý patril jeho priateľke. Auto tu neskôr policajti našli odstavené. Biely transportér zas našli v pražskej Libni — avšak, samozrejme, bez čiernych tašiek, v ktorých sa skrýval najväčší lup v histórii nielen celej Českej, ale aj Slovenskej republiky.

Síce bola dodávka prázdna, policajné psy tu našli pachové stopy. Práve vďaka nim sa im podarilo nájsť Milana Čermáka. Okrem toho uňho doma našli počítač, v ktorom sa nachádzali logá spoločnosti G4S, preukazová fotografia Procházku či uložený dopyt na kúpu bielej dodávky. Aj keď Čermák používal špeciálne programy na mazanie dát, kriminalistom sa podarilo zistiť aj to, že v prehliadači hľadal, ako čo najlepšie skryť veľkú hotovosť v niektorom z daňových rajov.

Policajti tiež pri domovej prehliadke našli 3 300 000 českých korún v hotovosti, a to napriek tomu, že Čermák legálne nikdy v živote nepracoval.

Čermák je už na slobode, Procházka zrejme tiež

Čo vás zrejme prekvapí, je fakt, že Milan Čermák je už na slobode. Prepustený bol už v septembri roku 2008, a to potom, čo jeho manželka zaplatila kauciu 10 miliónov českých korún. Odkiaľ ich mala, sa dokázať nikdy nikomu nepodarilo. Polícia pritom pracovala aj s verziou, či Čermák Procházku nezavraždil, to sa však nikdy nepotvrdilo.

Čo je ale zaujímavé, je to, že po medializovaní prípadu sa o ňom začali vynárať zvláštne informácie. Jednou z nich bolo napríklad to, že mal v minulosti absolvovať nejaký špeciálny výcvik v Izraeli. Verejnosť však šokovalo aj to, že už v roku 2004 bol zapletený do lúpeže, kde z firmy Exchange zmizlo 23 miliónov českých korún.

Firma vtedy podozrievala viacero svojich zamestnancov, no prípad sa vyšetriť nikdy nepodarilo. Viacerí zamestnanci však boli preventívne prepustení, a bol medzi nimi aj práve František Procházka. Či však bol reálne zapletený aj v tejto lúpeži, sa zrejme nikdy nedozvieme.

Mohlo by vás zaujať: Ako dosiahnuť work-life balance: Kľúč k produktivite a úspechu

Kliatba spoločnosti G4S?

Aby však nebol prípad málo zamotaný, do hry vstupuje ešte ďalšia zaujímavosť, a to lúpež zo 16. septembra roku 2002. V tomto prípade bolo ukradnutých 154 miliónov českých korún. 

Traja muži prezlečení za policajtov vtedy zastavili pancierové vozidlo istej bezpečnostnej agentúry, ktoré práve vychádzalo z banky a bolo plné hotovosti. Táto lúpež ako z akčného filmu bola do roku 2007 známa ako lúpež storočia, peniaze sa taktiež nikdy nenašli.

Zrejme vás však prekvapí, že aj v tomto prípade išlo o spoločnosť G4S, ktorá ma na svojom mene zrejme nejakú kliatbu. Tú však rozhodne nemá František Procházka. To, kde sa nachádza, a ako a kam zmizol, nikto ani len netuší. S najväčšou pravdepodobnosťou je však stále nažive, a užíva si svoje rozprávkové bohatstvo.

Best Wallet PCPepe Unchained mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.