Návrh úradníckej vlády Ľudovíta Ódora na zlepšenie verejných financií zahŕňa aj zvýšenie príjmov z daní a odvodov od živnostníkov a iných samostatne zárobkovo činných osôb. Uvádza to portál webnoviny.sk s tým, že ide o snahu uzdraviť verejné financie.
Medzi navrhovanými opatreniami sa totiž nachádza zníženie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, no aj zrušenie daňového zvýhodnenia pre mikrodaňovníkov.
Zmeny v paušálnych výdavkoch
Podľa ministerstva financií majú slovenskí živnostníci v porovnaní s pracovníkmi na trvalý pracovný pomer výrazne nižšie daňové zaťaženie. Najvyšší kontrolný úrad zas poukazuje na „fiktívnych živnostníkov”, ktorí majú len jedného klienta. Takýchto podnikateľov by malo byť na Slovensku okolo 100-tisíc.
Aktuálne majú živnostníci nárok na uplatňovanie paušálnych výdavkov vo výške 60 % z úhrnu z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Čo sa týka maximálnej sumy paušálnych výdavkov, tá je obmedzená na 20-tisíc eur.
Rezort financií tak prišiel s návrhom, podľa ktorého by mali paušálne výdavky s rastúcim hrubým príjmom klesať. Vo výške 60 % by boli aj naďalej do hrubého príjmu 10-tisíc eur. Ak by však išlo o sumu medzi 10-tisíc a 15-tisíc eur, paušálne výdavky by sa znížili na 40 %.
Pri hrubých zárobkoch od 15-tisíc do 20-tisíc by paušálne výdavky predstavovali 20 % a pri príjme od 20-tisíc do 30-tisíc 10 %.
Ak by SZČO zarobila od 30-tisíc do 49 790 eur v hrubom, hranica paušálnych výdavkov by predstavovala 10-tisíc eur.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Odvody a dane by sa zvýšili
Ak by tento návrh prešiel, negatívne by ovplyvnil až 165-tisíc živnostníkov. Ide o osoby uplatňujúce si výdavky s príjmom nad 10-tisíc eur. Nižšie paušálne výdavky by viedli k tomu, že tieto osoby by museli platiť vyššie dane, no aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Pokles paušálnych výdavkov by totiž zvýšil základ dane, z ktorého sa následne vyráta vymeriavací základ na platenie odvodov.
S vyššími daňami by mali SZČO počítať aj po schválení ďalšieho opatrenia. To spočíva v zrušení daňového zvýhodnenia pre mikrodaňovníkov v podobe 15 percentnej sadzby dane z príjmov.
Tento návrh by sa po schválení dotkol všetkých subjektov so zdaniteľným príjmom do 49 790 eur.
Mohlo by ťa zaujímať: V januári dôjde k ďalšiemu zvyšovaniu penzií. Skupina dôchodcov však dostane menej