Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MFSR) vydalo správu o vývoji verejných financií, podľa ktorej Slovensko čaká výrazne zhoršenie deficitu verejných financií oproti schválenému rozpočtu. Na mimoriadne vážnu situáciu upozorňujú ekonomickí analytici aj politici.
Slovensko prekročilo schválený deficit
„Deficit hospodárenia verejnej správy v roku 2023 sa očakáva na úrovni 6,85 % HDP, čo je o 0,41 % HDP viac ako bol schválený rozpočet”, uvádza vo svojej správe MFSR.
V reakcií na výsledky prognózy Ministerstva financií uviedol premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor na tlačovej konferencii, že „nerobiť nič do budúcnosti je extrémny hazard s verejnými financiami na Slovensku.”
Hlavným problémom, ktorý brzdí hospodársky rast Slovenska je to, že spotreba výrazne poklesla. V dôsledku vysokej miery inflácie domácnosti obmedzujú svoje výdavky. Podľa MFSR objem výdavkov domácností poklesne v tomto roku o 0,5 %.
Aj keď je inflácia už na ústupe, ľudia nebudú viac míňať, ale zamerajú sa skôr na to, aby doplnili svoje rezervy, z ktorých v posledných mesiacoch čerpali.
Vláda Slovákom rozdala príliš veľa peňazí
„Legislatívna smršť v parlamente mala za dôsledok ťarchu na verejné financie, ktorá skoro dvojnásobne prevyšuje rezervy na riešenie vplyvov očakávaných legislatívnych zmien”, hovorí tlačová správa MFSR.
Parlament a vláda prijali opatrenia, ktoré zaťažili štátny rozpočet o takmer 1,6 miliardy eur navyše. Spôsobili to rôzne legislatívne zmeny, ktoré mali pomôcť obyvateľom Slovenska v časoch vysokej inflácie.
Len mimoriadne navyšovanie dôchodkov, ktoré penzisti v tomto roku pocítili až dvakrát, stálo štátnu kasu 524 miliónov eur. Vláda rozdávala aj inflačnú pomoc sociálne slabším skupinám a historický zvýšila platy štátnych zamestnancov.
Legislatívne zmeny zároveň aj znížili príjmy rozpočtu verejných financií o 434 miliónov eur. To spôsobil výpadok odvodových príjmov Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní. Rovnako aj zvýšenie daňového bonusu na dieťa výrazne ukrojilo z príjmov verejnej správy.
Všetky zmeny, ktoré extrémne zaťažili štátny rozpočet realizovala vláda Igora Matoviča a neskôr Eduarda Hegera. Ľudia síce v ťažkých časoch dostali od vlády pomoc, no teraz ju budú musieť aj zaplatiť.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovensko stojí pred ťažkou výzvou
Po voľbách čakajú novú vládu mimoriadne ťažké rozhodnutia. Nech bude vláda akákoľvek, bude musieť verejné financie konsolidovať. V našom nedávnom článku sme vás informovali o tom, že Slovákom stúpnu viaceré dane. Podľa odborníkov to však nebude stačiť.
„Ak sa od prvého dňa po voľbách nezačne poctivo pracovať, hrozí Slovensku až krach, so všetkými následkami na život ľudí a kvalitu služieb štátu,” upozornil na tlačovej konferencií Tomáš Drucker, člen predsedníctva strany Hlas-SD. Ďalej dodal, že Slovensko si už minulo všetky svoje ekonomické rezervy a hrozí mu zníženie raitingu a rast úrokov na štátnom dlhu.
Je nevyhnutné, aby Slovensko podporilo svoj ekonomický rast a snažilo sa zmierniť svoje nebezpečné zadlženie.
Prečítajte si aj: Slovensko je v biednom stave. Toto sú tri hlavné výzvy