Dôležité plánované udalosti, ktoré vedia s cenou bitcoinu výraznejšie pohnúť máme za nami. V minulom týždni Federálny rezervný systém oznámil navýšenie úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, čo bolo v súlade s očakávaniami investorov. V tomto týždni sme netrpezlivo čakali na výsledky inflácie v USA, tie boli o niečo lepšie ako očakávania. Podľa predpovedí bol trh pripravený na infláciu vo výške 5 %.
Podľa zverejnených údajov o CPI, dosiahla miera inflácie v mesiaci apríl o niečo nižšiu úroveň, a to 4,9 %. Trhy reagovali na výsledky rastom, ten sa zastavil na cene 28 300 USD a nasledoval výraznejší pokles na hladinu 26 770 USD.
Kam až môže bitcoin klesnúť
Formácia, ktorú vytvoril bitcoin v posledných týždňoch pripomína vzor hlava a ramená. Dosiahol tri vrcholy, pričom ten v strede (hlava) je najvyšší.
Podľa technickej analýzy by mal teraz nasledovať pohyb nadol. Úroveň supportu vidíme v zóne medzi 23 800 USD až 24 800 USD.
Ak sa nakupujúci na tejto hladine dostanú späť do dominancie, mohli by vytlačiť cenu BTC k najbližšej väčšej hladine rezistencie, ktorá je na úrovni 31 000 dolárov.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0! Práve prebieha akcia -25%!
Pozor na udalosti vo svete
Samozrejme, všetko môžu zmeniť nepredvídateľné udalosti. Banková kríza, ktorá sa šíri neprieč Spojenými štátmi, predstavuje pre trhy veľkú hrozbu. Je ako časovaná bomba, pár menších výbuchov už zaznelo, no odpočítavanie stále beží a my dnes ešte nevieme, aké následky budú mať prípadné ďalšie výbuchy v bankovom sektore.
Ak by na trhu došlo k nejakej väčšej katastrofe, cena bitcoinu by sa mohla dostať až k silnej psychologickej hranici na úrovni 20 000 USD. V opačnom prípade, ak sa trhy upokoja a nálada investorov bude optimistická, mohli by sme sa pozrieť na ceny okolo 36 000 dolárov za bitcoin.
Sentiment na trhu sa zmenil
Podľa indexu Fear and Greed (index strachu a chamtivosti), ktorý analyzuje náladu na trhu, vidíme, že investori svoje vnímanie trhovej situácie v posledných dňoch o čosi zmenili. Kým počas minulého mesiaca a dokonca ešte aj počas minulého týždňa, boli investori optimistickí a prevládala u nich chamtivosť, dnes už tomu tak nie je.
Podľa fear and greed je v čase písania článku sentiment neutrálny, to znamená, že investori nevnímajú súčasnú cenu ako príležitosť na nákup, no nie je pre nich zaujímavá ani z hľadiska predaja. Neutrálne hodnoty znamenajú, že investori nevedia, čo majú v blízkej dobe očakávať, na trhu prevláda neistota.
Takže, ako to je?
Keď si to zhrnieme, tak inflácia pomaly klesá a FED už možno nebude musieť pristúpiť k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. To je pre trhy pozitívna správa. No zároveň tlak na trhy, ktorý spôsobili vysoké úroky, je už príliš veľký a mnoho firiem a hlavne bánk sa dostalo do zlej finančnej kondície. To na opačnej strane predstavuje hrozbu.
Prečítaj si aj: Je koniec: Nová európska kryptoregulácia zabila 400 kryptomenových spoločností a môže byť ešte horšie