Inflácia na Slovensku stále rastie závratným tempom. Výrazne to pociťujeme všetci v našom každodennom živote. Napriek tomu, že miera inflácie v eurozóne klesá, na Slovensku dosahuje rekordnú úroveň. Ceny niektorých tovarov a služieb vzrástli len za jediný rok až o 30%.
Európska centrálna banka začala bojovať s ohromnou infláciou v júli minulého roka. Jej zbraňou proti tomuto nebezpečnému nepriateľovi sú úrokové sadzby. Na bojisku sa jej všeobecne darí, no niektoré jej časti sa protivníkovi ubrániť nevedia. O tom, ako ECB nekompromisne zvyšuje úrokové sadzby, sa dočítate v našom nedávnom článku.
Ceny v eurozóne
Postupným zvyšovaním úrokov sa ECB podarilo znížiť priemernú úroveň inflácie eurozóny na 8,5% dosiahnutých vo februári 2023. Jej maximálna hodnota bola 10,6% v októbri minulého roka.
Napriek úspechom centrálnej banky na európskom inflačnom bojovom poli, Slovensko v tejto bitke prehráva. Miera inflácie na Slovensku vo februári dosiahla jej novú maximálnu úroveň a to až 15,4%.
Spomedzi krajín eurozóny bola vo februári najnižšia miera inflácie zaznamenaná v Luxembursku vo výške 4,8%, naopak jej najvyššia úroveň trápi Lotyšsko, pri miere 20,1%.
Vývoj inflácie na Slovensku
Posledný rok s obavami sledujeme rast cenovej hladiny, ktorý zaťažuje naše peňaženky stále viac. Protiinflačné kroky centrálnej banky nám taktiež priťažili, keďže nám zdraželi úvery. O tom, ako veľmi zdraželi na Slovensku hypotéky, sme vás informovali pred pár dňami. Mnoho Slovákov má už dnes poriadne hlboko do vrecka. No inflácia stále nie a nie klesnúť.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Na grafe vyššie vidíme, že tempo rastu inflácie sa v závere roka 2022 zmiernilo, dokonca bol zaznamenaný aj krátkodobý pokles. No od začiatku roka 2023 sa rast cenovej hladiny znova rozbehol a dosahuje rekordné hodnoty.
Čo zdraželo najviac
V medziročnom porovnaní najviac vzrástli ceny práve tých tovarov a služieb, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Ceny potravín v porovnaní s februárom 2022 sú vyššie až o 28,6%. Druhou položkou, ktorá najviac zdražela je oblasť bývania a energií, kde ceny za posledný rok narástli o 14,3%. Výrazne sa zdvihli aj ceny dopravy, v prípade autobusovej dopravy bola jej cena vo februári medziročne vyššia až o 18%.
Slováci najviac míňajú na bývanie
Štatistický úrad zverejnil štruktúru výdavkov slovenských domácnosti. A tu vidíme, že Slováci najväčšiu časť svojho príjmu minú práve na tie tovary a služby, ktoré zdraželi najviac. Bezmála polovicu našich celkových výdavkov tvoria náklady na bývanie a potraviny. Ceny potravín rastu bez prestávky už tretí rok po sebe. Základné potraviny ako je chlieb, mäso či mliečne výrobky, zdraželi za rok takmer o 30%.
Zložitá ekonomická situácia, kedy rastú ceny aj napriek prísnym reštriktívnym opatreniam regulačných orgánov, vyvoláva viacero otázok. Podarí sa európskej centrálnej banke vôbec vojnu s infláciou vyhrať? Aké tvrdé kroky bude musieť ešte podniknúť? Ako veľmi to zasiahne bežných ľudí alebo firmy? Rútime sa do veľkej finančnej krízy? Situáciu budeme pozorne sledovať a odpovede na tieto otázky nám prinesie najbližšie obdobie.
Prečítajte si aj: Hypotéky Slovákom opäť zdraželi