96 % NFT je mŕtvych. Trh bojuje s problémami

  • NFT projekty sú už minulosťou.
  • Obrovská časť trhu nejaví známky aktivity.
  • Ak aj áno, je toho naozaj veľmi málo.
Novinky NFT projekty sú minulosťou
NFT projekty sú minulosťou. Zdroj: shutterstock.com/mundissima
Freedum fighters PCBitmarkets

Podľa nedávnych údajov až 96 % NFT projektov možno považovať za „mŕtve” – buď stratili takmer všetku hodnotu, alebo úplne zanikli. NFT (non-fungible tokens) zažili obrovský boom v rokoch 2021 a 2022, keď sa digitálne umenie a zbierky predávali za milióny dolárov. Avšak, s príchodom roku 2023 sa situácia výrazne zmenila. Tento vývoj odhalil nielen krehkosť trhu, ale aj problémy, ktoré pramenia z nadmernej špekulácie a volatility.

Prečo NFT trh skolaboval?

Jedným z hlavných dôvodov kolapsu veľkého počtu NFT projektov je obrovská špekulatívna bublina, ktorá sa vytvorila počas najväčšieho rozmachu trhu. V tom čase sa investori hrnuli do NFT projektov bez ohľadu na ich kvalitu alebo dlhodobý potenciál. Mnohé projekty, ktoré sa stali populárnymi, neponúkali reálne hodnoty ani využitie, a slúžili len ako nástroj pre špekulácie.

NFT projekty

„Mŕtve” NFT sú projekty, ktoré buď úplne stratili likviditu, alebo sa ich hodnota prepadla na takú nízku úroveň, že o ne už nikto nemá záujem. To môže znamenať, že vývojári projekt opustili, komunita okolo projektu zanikla, alebo jednoducho neexistuje žiadny reálny dopyt po týchto digitálnych aktívach.

Volatilita trhu s kryptomenami bola ďalším faktorom, ktorý prispel k pádu trhu. Vysoká závislosť na hodnotách kryptomien, ako je Ethereum, spôsobila, že hodnota NFT kolísala spolu s kryptotrhom. Keď kryptomeny začali v roku 2022 klesať, začali sa prepadávať aj ceny. To spôsobilo, že mnohí investori stratili dôveru v tieto projekty a trh zažil výrazný ústup.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Budúcnosť trhu

Jedným z problémov, ktorý viedol k úpadku týchto projektov, bola absencia udržateľného obchodného modelu alebo skutočného využitia pre majiteľov NFT. Mnohé projekty sa zameriavali iba na rýchly zisk prostredníctvom predaja tokenov bez reálnej hodnoty, čo nakoniec viedlo k ich kolapsu, keď záujem investorov opadol.

Aj keď veľká väčšina NFT projektov skolabovala, trh s nimi nemusí byť úplne mŕtvy. Niektoré projekty, ktoré ponúkajú skutočnú hodnotu, ako je digitálne umenie, hry alebo tokenizácia fyzických aktív, môžu prežiť a rásť. Dôležitým faktorom však bude schopnosť preukázať reálne využitie a vytvoriť dlhodobú hodnotu pre ich držiteľov.

Zlepšenie regulácie a zvýšená transparentnosť by tiež mohli pomôcť stabilizovať tento trh. Pokiaľ sa projekty budú sústreďovať na kvalitu namiesto kvantity a budú klásť dôraz na skutočné hodnoty, môžu znovu získať dôveru investorov.

Anycoin pc bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.