„51 % útok”: Strašiak, ktorý môže zatriasť základmi trhu s kryptomenami

  • Jednou z najobávanejších situácií na pôde trhu s kryptomenami je útok na sieť.
  • Ten najrizikovejší sa nazýva „51% útok“.
  • Ako funguje a čo všetko pri ňom hrozí?
Pre začiatočníkov 51% útok na sieť môže zmeniť hru
51% útok na sieť môže zmeniť hru. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits
BitmarketsOkazio mobil

Predchádzanie útokom 51 % a ochrana pred nimi je v kryptosvete kľúčovým problémom. Existuje niekoľko stratégií a mechanizmov, ktoré možno použiť na minimalizáciu rizika takýchto útokov a ochranu integrity siete blockchain, uvádza Investopedia.

V prvom rade môže pomôcť použitie silného mechanizmu konsenzu. Napríklad proof of work a proof of stake sú mechanizmy, ktoré vyžadujú, aby útočník investoval značné množstvo výpočtového výkonu alebo finančných zdrojov na uskutočnenie útoku.    

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ďalej, čím rôznorodejšie sú ťažobné subjekty, tým ťažšie je koordinovať útok. Pravidelné monitorovanie siete môže tiež pomôcť identifikovať podozrivú aktivitu, ktorá by mohla naznačovať potenciálny 51 % útok. Ak sa zistia podozrivé transakcie alebo správanie, je možné okamžite prijať opatrenia na ochranu integrity siete.    

51% útok

51% útok. Zdroj: shutterstock.com/Drozd Irina

Ak dôjde k 51 % útoku, kľúčová je rýchla reakcia a konsenzus komunity. Aktívna a zapojená komunita môže spolupracovať na identifikácii a neutralizácii útoku, napríklad aktualizáciou konsenzuálnych pravidiel siete alebo zvrátením zmien spôsobených útokom.  

Treba však myslieť na to, že žiadna metóda nie je stopercentne účinná a ochrana pred 51 % útokom je nepretržitý proces, ktorý si vyžaduje neustále monitorovanie a aktualizácie. 

Došlo v minulosti k takýmto útokom?  

Možno sa pýtate, či takéto útoky už niekedy nastali. Áno, 51 % útoky sa v minulosti vyskytli. Viaceré kryptomenové siete sa stali terčom 51 % útokov alebo útokov podobných charakteristík.

Útoky 51 % v minulosti:

Bitcoin Gold (BTG): V máji 2018 bola sieť Bitcoin Gold zasiahnutá 51 % útokom. Útočníci uskutočnili „dvojité míňanie”, ktoré spôsobilo stratu dôvery v sieť a prudký pokles hodnoty meny.  

Ethereum Classic (ETC): Útočníci v roku 2019 vykonali dvojité výdavky a ukradli približne 1,1 milióna USD v kryptomene ETC. 

Verge (XVG): V roku 2018 bola sieť Verge opakovane terčom 51 % útokov, čo viedlo k zdvojeniu výdavkov a ďalším ťažkostiam projektu.  

Feathercoin (FTC): V roku 2013 bola sieť Feathercoin zasiahnutá 51 % útokom, čo viedlo k potvrdeniu transakcií, ktoré neboli platné, a stratám pre používateľov.

Ovplyvnilo to aj samotný Bitcoin?  

Bitcoin bol doteraz relatívne odolný voči 51 % útokom, najmä vďaka svojmu obrovskému výpočtovému výkonu a veľkej komunite ťažiarov. Vyskytli sa však incidenty, ktoré by sa dali interpretovať ako pokusy o 51 % útok na sieť Bitcoinu, hoci výsledok týchto udalostí nie je taký vážny ako v prípade iných kryptomien.  

V roku 2014 sa ťažobný pool Ghash.io priblížil k 51 % výkonu siete Bitcoin. Táto udalosť vyvolala obavy z možnej centralizácie ťažby a rizika 51 % útoku, čo viedlo k výzvam na prijatie opatrení na obmedzenie podielu jedného ťažobného poolu na celkovej produkcii siete.  

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

V roku 2015 sa čínsky ťažobný pool AntPool priblížil k dosiahnutiu 50 % podielu na výkone siete Bitcoin. To vyvolalo podobné obavy ako incident s Ghash.io a podnietilo diskusiu o potrebe znížiť centralizáciu v ťažobnej sieti Bitcoin.   

Útočník na blockchain

Útočník na blockchain. Zdroj: shutterstock.com/Sergey Nivens

Odborníci v oblasti, ako napríklad Gavin Andresen, bývalý hlavný vedec nadácie Bitcoin Foundation, naznačujú, že jednoduché zmeny v kóde blockchainu by mohli účinne zabrániť 51 % útoku.

Napríklad zavedenie pravidiel, ktoré ignorujú určité bloky napriek ich dĺžke, ak nespĺňajú preddefinované kritériá priority transakcií, by mohlo pomôcť udržiavať integritu siete. 

Navyše, podpora väčšej decentralizácie prostredníctvom zvýšenej účasti a rozširovanie uzlov na rôznych miestach sa považujú za účinné stratégie proti potenciálnym útokom. To nielenže sťažuje útočníkovi dominanciu nad sieťou, ale tiež zvyšuje celkovú odolnosť blockchainu. 

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbFreedum fighter mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.