„51 % útok”: Strašiak, ktorý môže zatriasť základmi trhu s kryptomenami

  • Jednou z najobávanejších situácií na pôde trhu s kryptomenami je útok na sieť.
  • Ten najrizikovejší sa nazýva „51% útok“.
  • Ako funguje a čo všetko pri ňom hrozí?
Pre začiatočníkov 51% útok na sieť môže zmeniť hru
51% útok na sieť môže zmeniť hru. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Tak, ako v každom odvetví, aj vo svete kryptomien existujú fenomény, na ktoré si treba dávať pozor, pretože môžu kompletne zmeniť „plán hry”. Jednou z hlaných nebezpečných situácií, ktoré môžu ohroziť sieť, je takzvaný „51 % útok”

Čo to znamená?

„51% útok” označuje situáciu, keď jednotlivý účastník alebo skupina účastníkov v blockchainovej sieti získa kontrolu nad viac ako 50 % výpočtového výkonu siete.    

Keď niekto alebo nejaká organizácia získa takýto podiel výpočtového výkonu, môže to mať významné dôsledky pre sieť a jej bezpečnosť, varuje Binance Academy. Útočníkovi to môže umožniť uskutočniť rôzne útoky, napríklad dvojité míňanie, keď sa jedna kryptomena minie dvakrát, alebo cenzúru transakcií.

Je preto veľmi dôležité, aby boli blockchainové siete odolné voči 51 % útokom. Mnohé kryptomenové a blockchainové projekty vyvíjajú mechanizmy na minimalizáciu rizika takéhoto útoku. Tieto mechanizmy môžu zahŕňať rôzne algoritmy konsenzu a systémy odmeňovania, ktoré motivujú účastníkov siete k lojalite a bezpečnému správaniu.

Ako taká blockchainová sieť funguje?  

Sieť blockchain je distribuovaný systém, ktorý zaznamenáva transakcie medzi účastníkmi siete v blokoch a tieto bloky sú spojené do neustále sa vyvíjajúcej reťaze.

Jednoducho o fungovaní blockchainu
  1. Transakcia: Keď osoba (alebo subjekt) uskutoční transakciu, napríklad prevod kryptomeny alebo iného typu digitálneho aktíva, táto transakcia sa odvysiela do siete.
  2. Agregácia blokov: Transakcie sa agregujú do blokov. Blok obsahuje určitý počet transakcií a ďalšie informácie, napríklad časovú pečiatku a odkaz na predchádzajúci blok v reťazci.  
  3. Overovanie a validácia: Každý blok musia overiť a validovať uzly siete, čo sú počítače pripojené k sieti blockchain. Overovanie sa zvyčajne vykonáva pomocou kryptografických techník a algoritmov konsenzu, ako je dôkaz práce alebo dôkaz podielu, v závislosti od konkrétneho blockchainu.  
  4. Pridanie bloku do reťazca: Po overení a validácii bloku sa tento pridá do blockchainu. Každý blok obsahuje aj odkaz na predchádzajúci blok v reťazci, čím sa vytvorí nepriestrelné prepojenie.  
  5. Distribúcia blokov: Nový blok sa distribuuje do všetkých uzlov v sieti, aby bol synchronizovaný s ostatnými uzlami.  
  6. Aktualizácia stavu účtu: Po pridaní bloku do blockchainu sa aktualizujú stavy účtov a digitálnych aktív, aby odrážali uskutočnené transakcie.  

Tento proces sa neustále opakuje, pričom každý nový blok pridaný na koniec reťazca vytvára trvalý záznam všetkých transakcií, ktoré sa v sieti uskutočnili. Siete blockchain môžu mať rôzne mechanizmy konsenzu, rôzne úrovne decentralizácie a rôzne účely v závislosti od konkrétneho projektu.  

Prečo je 51 % útok nebezpečný?  

Útok 51 % sa považuje za nebezpečný, pretože umožňuje útočníkovi získať kontrolu nad blockchainovou sieťou a významným spôsobom s ňou manipulovať.  

Niekoľko dôvodov, prečo sa 51 % útok považuje za hrozbu:
  • Dvojité míňanie: Útočník môže tú istú kryptomenu minúť viackrát. Robí to tak, že vykoná transakciu a potom v rámci útoku zmení históriu blockchainu tak, aby transakciu zvrátil a kryptomeny boli opäť k dispozícii na novú transakciu.  
  • Cenzúra transakcií: Útočník môže cenzurovať určité transakcie tým, že odmietne zahrnúť určité transakcie do blockchainu. To môže byť problematické v decentralizovaných systémoch, kde by sa transakcie mali posielať a spracovávať bez diskriminácie.  
  • Podkopanie dôvery a integrity siete: 51 % útok môže poškodiť dôveru v danú blockchainovú sieť. Ak sa transakcie alebo celá sieť javia ako nespoľahlivé alebo zraniteľné, mohlo by to používateľov a investorov odradiť od používania alebo investovania do danej kryptomeny alebo blockchainu.  
  • Potenciálne znehodnotenie hodnoty kryptomeny: 51 % útok by mohol znehodnotiť hodnotu kryptomeny tým, že by používatelia a investori nedôverovali danej kryptomene a následne by spôsobil pokles jej hodnoty.  

Ako sa dá takémuto útoku zabrániť?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.