5 tipov, ako pri obchodovaní s kryptomenami neprísť o peniaze

Plus 5 tipov, ako pri obchodovaní s kryptomenami neprísť o peniaze
5 tipov, ako pri obchodovaní s kryptomenami neprísť o peniaze. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Gsign76
Flockers PCBitmarkets

Vo svete kryptomien a obchodovania existuje množstvo typov rád a spôsobov, ako obchodovať a byť v zisku. V dnešnom článku sa pozrieme na 5 tipov, ktoré sú jednoduché a zároveň vám zabezpečia istotu, že budete menej stratový a viac ziskový. Tieto rady sa netýkajú hodlerov, ktorí nikdy nepredávajú.

5 tipov, ako pri obchodovaní s kryptomenami neprísť o peniaze:

1. Vždy maj peniaze bokom

Prvá rada sa týka častej chyby, ktorú začiatočníci robia. Vstúpia na trh napríklad s 1000 eurami a nakúpia za všetko. Následne trh príde do korekcie a už sú v strate. Nikdy neinvestujte naraz peniaze, ktoré ste si určili na obchodovanie. Prečo? Ukážme si to na príklade.

Rozhodnete sa kúpiť tri kryptomeny za 500 eur. V úschove máte ďalších 500 pre prípad korekcie. Nikdy totiž neviete, či trh neklesne nižšie. Ak klesne, máte príležitosť nakúpiť opäť lacnejšie za zvyšné peniaze. No miniete v tomto prípade opäť celých 500 eur? Nie, pretože ani teraz nemáte záruku, či trh nebude klesať nižšie. Vždy si polovicu investovanej sumy nechávajte bokom pre prípad pokračovania poklesu. To, že máte stále k dispozícii stablecoiny na nákup, nie je nevyužitá šanca, naopak, je to poistka, ktorú máte neustále k dispozícii.

2. Vždy vyberajte zisky

Áno, táto rada nepoteší hodlerov, ktorí chcú držať Bitcoin 10 rokov, ale vráťme sa na zem. Človek obchoduje, aby mal zisky. Pocit odmeny dáva jeho činnosti zmysel. Keď sa dlhodobo neodmeníte, môžete začať robiť v obchodovaní chyby. Známy obchodník Peter Brandt je kultovou postavou vo svete obchodov a tradingu a jeho názor na hodlovanie je jasný: načo držať aktívum niekoľko rokov, keď žijete a potrebujete peniaze dnes? Pamätajte, nikdy nemáte záruku, že vami kúpené aktívum bude rásť večne. Vyberanie ziskov a reinvestovanie vám pomáha zvyšovať šancu, že niektoré z aktív jedného dňa narastie viac s ním vaše zisky.

3. Určte si, kde a čo chcete predávať

Táto rada nadväzuje na predchádzajúcu. Kedy vyberať zisky? Popravde, platí stará známa rada: kupujem, keď klesá, predávam, keď rastie. Obchodník, ktorý chce mať istý zisk, moc nesleduje, či je bull market alebo bear market. Nakupuje na supportoch a predáva na vrcholoch. Ak sa uspokojíte s nárastom o 30 %, 50 %, je to v poriadku. To, čo vás pripraví takmer vždy o zisky, je vaša neuspokojiteľnosť a chamtivosť. Ak si budete hovoriť: ešte trošku to vyrastie a potom predám, nie ste obchodník, ale hazardér. Nie ste ani prvý, ani posledný, kto príde o peniaze.

Ak sa pozriete na svoje portfólio, môžete si ho rozdeliť na aktíva, ktoré chcete držať dlhodobo (napríklad Bitcoin, Ethereum, Solana…), a na tie, ktoré nakupujete v poklesoch a predávate, keď nárastu. Do dlhodobého držania možno zaradiť aj začínajúce projekty, ktoré majú nízku kapitalizáciu, ale zato víziu a potenciál rastu. Pri tých si môžete povedať, že ich predáte, keď narastú 10x. Zväčša ich nenájdete v top 20. O tom však nižšie.

4. Nesledujte grafy každý deň

Pokiaľ nie ste denný obchodník, nie je pre vás podstatné, čo sa deje na trhu. Prioritné ja zachovanie kapitálu a ziskov. Bez ohľadu na aktuálne dianie, vy si sledujete vašu líniu a smer. Keď trhy klesnú, nakúpite za zlomok peňazí, zvyšok držíte. Keď stúpajú, máte nastavené, kde chcete odpredať. Jednoduchšie to už byť nemôže. Sledovanie grafov každý deň vás môže pokúšať, aby ste kúpili ten či onen projekt, investovali všetko, v panike predali. A to nechcete.

5. Nakupujte pravidelne malé projekty

Investícia do Bitcoinu vám v blízkej dobe neurobí 10x. V prípade kryptomien s nízkou kapitalizáciou je to však reálny scenár. Predstavte si, že máte 500 eur vyhradených na okamžitý nákup. Pozriete si top 50 – top 100 projektov a vyberiete 10. Samozrejme, je nutné si urobiť prieskum projektu, tímu, cieľov, komunity, investorov, ekosystému… Do každého z nich dáte po 50 eur. Niektoré môžu byť málo ziskové, dokonca časom stratové. No v prípade, ak jeden alebo dva urobia 10x – a pri kryptomenách sa to deje – máte hneď späť investíciu a plus ste zarobili aj na zhodnotení ďalších, hoci to nemuselo byť 10x. A prečo neinvestovať rovno do jedného 500 eur, aby z nich bolo 5000?

Nikto nevie, ktorý projekt vyletí, ktorý získa podporu veľkých investorov. Staviť na jednu kartu je v tomto prípade hazard. Diverzifikujte a zvyšujte tak pravdepodobnosť, že sa vám vrátia isté zisky. Buďte trpezliví. Túžba mať všetko hneď a teraz skresľuje vaše videnie a rozhodnutia.

Čítaj ďalej: TOP 5 najdôležitejších aktuálnych metrík BTC podľa Glassnode

Catslap PC banerOkazio mobil

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

4

Finančná správa vydala dôležité upozornenie. Tieto preplatky Slováci nedostanú

5

Sociálna poisťovňa spúšťa prevratnú novinku. Čo sa z nej Slováci dozvedia?

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.