5 spôsobov, ako ušetriť na transakčnej dani. Rady odborníčky pre každého podnikateľa

  • Transakčná daň začne platiť od apríla 2025 pre všetkých podnikateľov.
  • Pri platbách kartou sa daň neplatí, len ročný poplatok 2 eurá.
  • Konsolidácia platieb pre jedného dodávateľa výrazne zníži náklady na daň.
Ekonomika 5 spôsobov, ako ušetriť na transakčnej dani
5 spôsobov, ako ušetriť na transakčnej dani. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi, mato181
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Ak je firma daňovým rezidentom na Slovensku, čiže na Slovensku realizuje väčšinu svojej činnosti, nemá pre ňu zmysel presúvať si podnikateľský účet do zahraničia alebo využívať už existujúci účet v zahraničí ako svoj hlavný. 

„Ak firma nemá podnikateľský účet na Slovensku, každomesačné vykazovanie dane a následne aj úhradu musí robiť sama. Tým si pridáva množstvo administratívnej práce a nič finančne neušetrí. Práve naopak, ak túto novú úlohu preberie účtovná firma, bude si za službu účtovať náklady. Je preto lepšie využívať podnikateľský účet v banke na Slovensku a nechať túto povinnosť na banke. Uvedené odporúčanie platí aj pre zahraničné firmy,” hovorí Ľubomíra Murgašová.

Toto sú kľúčové parametre transakčnej dane, ako by mala začať platiť od apríla 2025 

  • Daň platia všetky fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré majú bankový účet a ktoré:
  • majú sídlo alebo miesto podnikania na Slovensku alebo
  • majú slovenský bankový účet (vrátane zahraničných osôb, ktoré síce nepodnikajú na Slovensku, ale majú na Slovensku bankový účet, napr. pre projekty spoločného financovania), alebo
  • vykonávajú činnosť v tuzemsku (napr. zahraničné osoby, ktoré nie sú v zapísané v OR SR, ale vykonávajú nejakú činnosť na Slovensku, napr. platitelia DPH podľa § 5).

„Rozšírením subjektov, ktorí majú platiť transakčnú daň, sa štát snaží zvýšiť príjmy. Ako vyslovene zvláštne sa však javí zahrnutie zahraničných subjektov, ktoré na Slovensku nepodnikajú podľa slovenského obchodného práva a z nejakého dôvodu tu len majú bankový účet. Zákon stále nedefinuje, o akú činnosť na Slovensku má ísť pri zahraničných osobách, aby bolo predmetom dane. Z nepresných definícií vzniká právna neistota u daňovníkov a platiteľov na Slovensku,” hovorí Ľubomíra Murgašová zo spoločnosti Grant Thornton.

Koho sa daň netýka?

SpäťStrana 3/4Ďalej
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.