5 najčastejších podvodov s kryptomenami: Ako sa im vyhnúť

  • Rôzne formy útokov a podvody spojené s kryptomenami sú čoraz sofistikovanejšie.
  • Dôležité je overovať zdroje a nikdy nezdieľať osobné údaje.
Plus Najčastejšie podvody s kryptomenami
Najčastejšie podvody s kryptomenami. Zdroj: shutterstock.com/TStudious/ozrimoz
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Pump and Dump schémy

Pump a Dump schémy sú jedným z najrozšírenejších podvodov v oblasti kryptomien. Tento typ podvodu je založený na umelo vyvolanej hystérii, ktorá má navodiť u investorov presvedčenie o rastúcej hodnote danej kryptomeny. Sprostredkovatelia tohto podvodu nečestne nafúknú cenu aktíva prostredníctvom falošných správ, príspevkov na sociálnych médiách alebo iných dezinformácií, ktoré navodia klamný dojem o budúcom raste.

Keď sa nafúknuté ceny dostanú na vytúžený vrchol, pôvodní manipulátori schémy dumpujú – teda rýchlo predajú – svoje podielové aktíva za vysoké ceny, pričom značne profitujú na úkor ostatných investorov. Títo neinformovaní investori často zostanú s výraznými stratami, pretože cena umelo nafúknutej kryptomeny prudko spadne, keď sa skutočná ponuka a dopyt opäť stretnú na trhu.

Čo si všímať

Je kľúčové všímať si varovné signály, ako sú neuveriteľné sľuby a neobvyklá volatilita cien, a vyhnúť sa rozhodnutiam založeným na nepodložených špekuláciach alebo virálnom informačnom hluku.

 

Mechanizmus manipulácie trhu

Mechanizmus manipulácie trhu predstavuje sofistikované stratégie, ktorými sa ovplyvňuje trhová cena kryptomeny. Jedná sa o nekalé praktiky presahujúce hranice morálky a zákona.

Základným stavebným kameňom takýchto manipulácií býva dezinformácia – šírenie zavádzajúcich alebo nepravdivých informácií s úmyslom umelo ovplyvniť trhové správanie. Takéto konanie možno rozpoznať napríklad prostredníctvom falošných správ o partnerstvách, neexistujúcich produktových inováciách či zveličovaní trhových signálov. Toto šíri nerealistické očakávania a vytvára klamlivý obraz o vyhliadkach danej kryptomeny.

Wash trading

Manipulátori často používajú aj tzv. wash trading, keď obchodník sám sebe predáva a nakupuje aktíva za účelom vytvárania ilúzie vysokého obchodného objemu. Tým sa snažia privábiť nič netušiacich investorov na základe zdanie zdravého a dynamickejšieho trhu, ktorý poháňa adopcia a rast aktíva.

 

Napokon je tu aj „spoofing”, kedy manipulátori umiestňujú veľké objednávky, ktoré ale nemajú v úmysle realizovať. Ich zámerom je ovládnuť percepciu trhovej ponuky a dopytu, a tým manipulovať s cenou. Keď iní trhoví účastníci tieto falošné objednávky zaregistrujú, môže dôjsť k narušeniu autentických cenových trendov a pohybov na trhu. Ostražitosť a sústredenie na overené zdroje informácií sú teda nevyhnutné pre ochranu pred takýmito nečestnými praktikami.

Pump and dump

Pump and dump. Zdroj: shutterstock.com/Linaimages

SpäťStrana 3/4Ďalej
Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.