5 dôvodov prečo v USA vypukne ekonomická kríza

Ekonomika Kríza v USA
Kríza v USA. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil

Posledné dáta o indexe spotrebiteľských v cien v USA ukazujú, že séria agresívnych zvyšovaní sadzieb Federálnym rezervným systémom (FED) nestačila na boj s neústupnou infláciou. Jej miera  prvýkrát po roku neklesla. Úroveň sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila. To spôsobuje na trhu obavy o ďalších reštriktívnych krokoch centrálnej banky, ktoré môžu mať na trhy kritický dosah.

Inflácia v USA je príliš odolná

V poslednom roku sme sledovali, ako sa FED-u úspešne darí víťaziť na inflačnom bojisku. Prísne opatrenia centrálnej banky fungujú. Nekompromisné navyšovanie úrokových sadzieb spolu s fiškálnymi nástrojmi zabezpečili výrazný pokles cenovej hladiny.

Avšak FED ešte nemá vyhraté. Znížiť infláciu z jej rekordnej úrovne, bolo tou jednoduchšou časťou boja. Teraz prichádza na rad tá ťažšia časť cesty. Dostať infláciu na jej cieľovú úroveň.

FED pri postupnom zvyšovaní úrokových sadzieb urobil raz v navyšovaní prestávku. Cieľom bolo získať čas a posúdiť vplyv prísnych menových opatrení na trhy.

Aktuálne výsledky CPI potvrdili, že ešte nie je ten správny čas v prísnej menovej politike poľaviť. Inflácia v USA dosiahla v júli úroveň 3,2 % a zaznamenala tak prvýkrát po roku nárast od jej júnovej trojpercentnej hladiny.

Inflácia USA júl

Inflácia USA júl. Zdroj: traidingeconomics.com

Zaujíma vás svet investovania? Chcete vedieť, ktoré akcie kúpiť a ako si rozdeliť svoje investičné portfólio? Ak neviete, neváhajte a vyberte si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Účinky zvyšovania sadzieb sa prejavia s oneskorením

Prudké zvýšenie úrokových sadzieb spôsobuje na trhy tlak. No plné účinky tohto sprísnenia sa v ekonomike ešte neprejavili. Legendárny ekonóm Milton Friedman povedal, že zvyšovanie sadzieb FED-u ovplyvňuje ekonomiku „s dlhými a variabilnými oneskoreniami”, ako informoval USA Today.

Môže trvať rok alebo aj dva, kým sa vyššie náklady na pôžičky úplne premietnu do ekonomiky. Spotrebiteľské a podnikateľské výdavky môžu stále klesať, ale v určitom momente zmiznú, hovorí Schwartz z Oxfordu. „Môj názor je, že oneskorené efekty sa ešte neprejavili,” povedal. Zároveň očakáva, že počas budúceho roka sa spotrebiteľské aj firemné výdavky znížia a dôjde k výraznému prepúšťaniu. Vtedy môže s najväčšou pravdepodobnosťou vypuknúť kríza.

FED so zvyšovaním úrokov ešte neskončil

Silný trh práce, ktorý poháňa vysoká zamestnanosť a rast miezd drží infláciu stále relatívne vysoko. Aby sa FED dostal k svojmu dvojpercentnému inflačnému cieľu, bude musieť v navyšovaní sadzieb ešte pokračovať.

Jonathan Millar, hlavný americký ekonóm z Barclays povedal, že FED pravdepodobne znova navýši úrokové sadzby v novembri a to by podľa neho mohlo prispieť k vyššiemu riziku, že na trhu vypukne ekonomická kríza.

Prístup k úverom je už v USA obmedzený

Po tom, čo v Spojených štátoch skrachovalo viacero bánk sú podmienky na poskytovanie úverov omnoho prísnejšie. Banky sa zameriavajú na kvalitu pôžičiek a množstvo domácnosti a podnikov už v súčasnosti nemá prístup k úverom.

Dôsledky tohto obmedzenia sa taktiež ešte naplno neprejavili. Ich účinok na ekonomiku uvidíme s oneskorením.

Spotreba dosahuje kritickú hranicu

Výdavky spotrebiteľov boli doposiaľ dostatočne vysoké na to, aby ekonomika USA dosahovala ekonomický rast. Avšak ekonómovia upozorňujú, že spotrebu ťahali prebytočné úspory, ktoré súviseli s pandémiou a Američania s nízkym a stredným príjmom čoskoro vyčerpajú všetky zostávajúce hotovostné rezervy.

Podľa odhadov agentúry Moody’s Analytics môžu obmedzené spotrebiteľské výdavky v budúcom roku znížiť hospodársky rast USA približne o štvrtinu percentuálneho bodu.

Prečítajte si aj: Inflácia vs. trh práce. Začala tikať časovaná bomba?

txbtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.