Polkadot je projekt, ktorý patrí medzi top 20 kryptomien na základe trhovej kapitalizácie. Oplatí sa držať token DOT aj v roku 2022? V dnešnom článku sa dozviete 5 dôvodov, prečo by ste mali držať Polkadot aj naďalej.
1. Vylepšenia v roku 2022 a roadmap
Napriek rastu, ktorý kryptomena zažila v roku 2021, vývoj v rámci siete a ekosystému DOT ďalej napreduje. Podľa správy spoločnosti Electro Capital je Polkadot na druhom mieste v oblasti technologického vývoja v sektore kryptomien a rastie rýchlejšie, ako ETH.
V čase, keď regulátori v Amerike aj EÚ čoraz viac upierajú svoj zrak na kryptomeny, rezonuje otázka, do akej miery sú kryptomeny ekologické a zlúčiteľné s obavami z globálneho otepľovania. Podľa posledných údajov je Polkadot najviac ekologickou kryptomenou, s najmenšou uhlíkovou stopu spomedzi všetkých dostupných kryptomien na trhu.
Technologickou novinkou, ktorú je nutné spomenúť, predstavil nedávno na Twitteri Gavin Wood, CEO spoločnosti Polkadot. Podľa Wooda medzisieťový most XCM, teda most medzi projektmi v rámci parachainov na Polkadote a ekosystémom sesterského projektu KUSAMA, bude čoskoro spustený. To umožní lepšiu komunikáciu a transakcie medzi oboma blockchainmi.
2. Cenový vývoj
Token DOT mal svoje ATH v roku 2021, keď cena dosiahla 4. novembra 55 dolárov za kus. Za rok 2021 sa cena tokenu zvýšila o 660 % zo 7,24 na 55. V čase písania článku je cena od ATH nižšie o takmer 66 % nižšie. V prípade negatívnych fundamentov na trhu ak by cena neudržala supportnú zónu, v ktorej sa v súčasnosti nachádza, pokles DOT by mohol dostať cenu až do hladín pod 10 dolárov za kus, čo by zvrátilo celý rastový trend za rok 2021.
Ako však uvádzame nižšie, záujem o token DOT neutícha. Hoci je cena v 66-percentnom poklese od ATH, dostupnosť tokenov DOT pre prebiehajúce parachainové aukcie, do ktorých participanti uzatvárajú svoje tokeny DOT, stále klesá. Vo výsledku by to malo viesť k menšej dostupnosti tokenov, no len v prípade, ak bude naďalej pokračovať dopyt po kryptomene.
3. Parachainové aukcie a zníženie dostupnosti tokenov
Pri tomto bode je potrebné sa zastaviť bližšie. Každá kryptomena má svoju tokenomiku, ktorú je potrebné sledovať. Väčšina projektov má obmedzený počet mincí, z ktorých je istý počet vypustený do obehu a ďalší je postupne uvoľňovaný. V prípade tokenu DOT je vyše polovica dostupných tokenov uzamknutých na dva roky v parachainových aukciách. Tie však naďalej prebiehajú aj v roku 2022, čo nielen umožňuje novým a solídnym projektom stať sa súčasťou ekosystému Polkadot, ale súčasne znižuje aj dostupnosť kryptomeny DOT. Zníženie ponuky a ťažšia dostupnosť majú v dlhodobom horizonte cenového vývoja potenciál naštartovať rast.
4. Polkadot 2.0
V roku 2021 bola ohlásená správa o začatí vývoja Polkadot 2.0. Ide o vylepenie siete Polkadot, ktoré sa zameriava na zlepšenie škálovateľnosti, interoperability, manažovania pokladnice a účastí na parachainových aukciách. Hoci o vylepšení zatiaľ nevieme veľa, je jasným signálom, že tím Polkadotu nespí.
5. Záujem inštitúcií a fondov
Na záver dôležitý bod, ktorý sa týka cenového vývoja v dlhšom časovom horizonte. Token DOT patrí dlhodobo popri BTC a ETH k najviac držaným kryptomenám v rôznych fondoch a inštitúciách. Podľa správy spoločnosti Messari bol DOT aj v marci 2022 najviac držaným digitálnym aktívom vo fondoch. Preto je namieste otázka: ak DOT držia inštitúcie, fondy a je stále číslo 1, retailový obchodník by nemal mať o projekte pochybnosti.
Čítaj ďalej: