- Ďalšia veľká firma na Slovensku zavádza 4-dňový pracovný týždeň
- Vo svete to nie je žiadnou novinkou
Na Slovensku sa bežne pracuje 5 dní v týždni. Témou posledných dní je ale 4-dňový pracovný týždeň, ktorý sa po novom zavádza aj vo veľkej banke na Slovensku. O téme informoval portál TVNOVINY.
Pracovať len 4 dni v týždni je snom mnohých pracovníkov, pričom nie je vylúčené, že sa v pomerne krátkej budúcnosti tento trend postupne rozšíri aj do ďalších podnikov a firiem.
Výhody sú zrejmé, zamestnanci pociťujú menej stresu, pričom vďaka kratšiemu pracovnému týždňu sa stíhajú venovať aj svojim hobby. Najväčšou výhodou však je aj to, že takto nastavený pracovný týždeň neuškodí chodu samotnej spoločnosti.
Takýto 4-dňový systém zaviedla jedna poisťovňa už pred tromi rokmi. Vždy v januári a v júni zamestnanci dávajú vedieť, či chcú mať voľno v pondelky alebo v piatky. Zrejme podobným prístupom sa inšpirovala aj banka pôsobiaca na Slovensku.
4-dňový pracovný týždeň má aj svoje nevýhody. Napríklad to, že zamestnanec si musí nadrobiť ten deň, ktorý v práci vynechá. V realite to teda znamená, že namiesto 8 hodín denne by mal odrobiť 10 hodín, aby sa mu ten jeden deň vykompenzoval.
Hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer povedal, že od budúceho roka aj ich zamestnancov čaká nasadenie 4-dňového pracovného týždňa do všetkých pobočiek na Slovensku, pričom klientov táto zmena nijak neovplyvní.
Zdá sa, že témou sa začínajú zaoberať aj odborári. Zakladajú si na tom, že toto je jednoznačne nový trend. Dokonca sa hovorí o takomto nastavení práce aj pre učiteľov alebo lekárov. Tam by to bolo jednoznačne v prospech veci, pretože práve tieto povolania sú často kapacitne poddimenzované.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Vo svete to nie je až taká novinka
4-dňový pracovný týždeň zavádza vo svete čoraz viac firiem. Napríklad v Portugalsku sa aktuálne vo viacerých firmách riadia modelom 100-80-100. V praxi to znamená, že zamestnanec musí za 4 dni svojho pracovného týždňa podať 100-percentný výkon za 80 % svojho bežného času, a to dokopy za pôvodný 100 % plat.
Patriotom presadenia tohto nového pracovného systému je Veľká Británia. Počas šiestich mesiacov medzi júnom a decembrom 2022 si až 61 firiem osvojilo 4-dňový pracovný týždeň.
Napríklad výsledky v spoločnosti Unilever ukázali, že väčšina zamestnancov cítila vyššiu angažovanosť a absencia klesla až o 34 %. Taktiež sa zlepšila duševná pohoda zamestnancov, ich stres klesol o tretinu.
Prečítajte si aj: Vláda chce zaviesť „daň pre bohatých”. Týkať sa má týchto Slovákov