3 najväčšie krachy v histórii kryptomien, kde ľudia prišli o miliardy

  • Najväčšie krachy na kryptomenovom trhu spôsobili stratu stoviek miliónov dolárov.
  • Tie krachy sú najväčšie a ich dôsledky vidíme dodnes.
  • Navždy ovplyvnili celý trh a zmenili uhol pohľadu.
Novinky Najväčšie krachy kryptomien
Najväčšie krachy kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Damir Khabirov/tashechka
BitmarketsKvakomat mobil

LUNA a UST (máj 2022)

Jeden z najväčších kryptomenových stablecoinov Terra UST coin si roky udržiaval kurz 1 dolára, až kým sa začiatkom mája 2022 nezrútil. Pod tlakom klesajúcich cien UST stratil fixáciu, čo spôsobilo, že držitelia začali v panike predávať. Následne Terra labs, zakladatelia ekosystému Terra a tvorcovia UST, nasadili celé svoje bitcoinové rezervy (okolo 3,5 miliardy dolárov) na stabilizáciu kurzu UST. Bolo to ale zbytočné.

Krach UST

Krach UST. Zdroj: CoinMarketCap

Držitelia UST stablecoinu neboli jediní, ktorých sa krach dotkol. Rovnaké znehodnotenie zažil aj token LUNA, ktorý spôsobil vymazanie bohatstva v hodnote 45 miliárd dolárov len za niekoľko týždňov. Krach ale siahal ešte ďalej, keďže hneď v júli vyhlásil bankrot 3 Arrows Capital (3AC), jeden z najväčších kryptomenových hedžových fondov. Nasledoval aj Celsius s deficitom 1,19 miliardy dolárov.

Problémom UST bolo, že išlo o algoritmický stablecoin. Tie sa spoliehajú na naprogramované algoritmy, ktoré upravujú svoju ponuku na základe zmien dopytu. Keď dopyt stúpa, algoritmus môže vydať nové tokeny, aby udržal stabilitu. A keď dopyt klesá, môže tokeny spáliť, aby znížil ponuku. Celkovo sa odhaduje, že tento krach spôsobil straty až 500 miliárd dolárov.

SpäťStrana 2/4Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.