- Najväčšie krachy na kryptomenovom trhu spôsobili stratu stoviek miliónov dolárov.
- Tie krachy sú najväčšie a ich dôsledky vidíme dodnes.
- Navždy ovplyvnili celý trh a zmenili uhol pohľadu.
LUNA a UST (máj 2022)
Jeden z najväčších kryptomenových stablecoinov Terra UST coin si roky udržiaval kurz 1 dolára, až kým sa začiatkom mája 2022 nezrútil. Pod tlakom klesajúcich cien UST stratil fixáciu, čo spôsobilo, že držitelia začali v panike predávať. Následne Terra labs, zakladatelia ekosystému Terra a tvorcovia UST, nasadili celé svoje bitcoinové rezervy (okolo 3,5 miliardy dolárov) na stabilizáciu kurzu UST. Bolo to ale zbytočné.
Držitelia UST stablecoinu neboli jediní, ktorých sa krach dotkol. Rovnaké znehodnotenie zažil aj token LUNA, ktorý spôsobil vymazanie bohatstva v hodnote 45 miliárd dolárov len za niekoľko týždňov. Krach ale siahal ešte ďalej, keďže hneď v júli vyhlásil bankrot 3 Arrows Capital (3AC), jeden z najväčších kryptomenových hedžových fondov. Nasledoval aj Celsius s deficitom 1,19 miliardy dolárov.
Problémom UST bolo, že išlo o algoritmický stablecoin. Tie sa spoliehajú na naprogramované algoritmy, ktoré upravujú svoju ponuku na základe zmien dopytu. Keď dopyt stúpa, algoritmus môže vydať nové tokeny, aby udržal stabilitu. A keď dopyt klesá, môže tokeny spáliť, aby znížil ponuku. Celkovo sa odhaduje, že tento krach spôsobil straty až 500 miliárd dolárov.