3 dôvody, prečo nás čaká ďalšia špekulatívna bublina

BitmarketsBitmarkets

Trh s kryptomenami nastúpil opäť vzostupnú tendenciu. Preto sa dnes pozrieme, ako bude pravdepodobne trh vyzerať v budúcnosti a aké dôvody k tomu vedú. 

Trh opäť na vzostupe

Od polovice roka 2019, kedy si Bitcoin siahol na 14 000 USD, prišiel dlhodobý prepad, ktorý vyvrcholil panikou na trhoch kvôli koronavírusu. Odvtedy cenovo rastie veľká časť kryptomien na čele s Bitcoinom. Ten v minulých dňoch prerazil hranicu 12 000 dolárov za mincu.

Teraz pred sebou máme vzostupný trend. Ten je hnaný primárne prílivom nových peňazí do priestoru. Tento fakt dobre reprezentuje stúpajúci počet stablecoinov. Ich celková kapitalizácia sa blíži k 16 miliardám dolárov.

To je jeden z hlavných indikátorov, ktorý vytvára v priestore bullish náladu. Aj preto je načase pozrieť sa na to, ako bude pravdepodobne vyzerať nasledujúci cyklus.

Čaká nás ďalšia špekulatívna bublina

S najväčšou pravdepodobnosťou nás teraz čaká obdobie, ktoré bude pomerne podobné roku 2016 a 2017. Takéto obdobie sa dá nazvať špekulatívnou bublinou. Tá má charakteristické znaky ako iracionalitu, rast veľkej časti trhu aj napriek tomu, že mnohým kryptomenám budú chýbať fundamentálne kvality.

Existujú tri hlavné dôvody, prečo je možné sa domnievať, že nás čaká ďalšia špekulatívna bublina a na tieto tri dôvody sa dnes pozrieme.

1.Na trhu prevláda retail

Prvým dôležitým argumentom pre špekulatívnu bublinu je, že trh je väčšinou naďalej tvorený amatérmi. Veľká časť investorov do kryptomien sú v podstate obyčajní ľudia, ktorí sa nikdy predtým profesionálne nevenovali investovaniu.

To vedie k tomu, že veľká väčšina majiteľov kryptomien nebude schopná adekvátne zhodnotiť, ktoré kryptomeny majú fundamentálne kvality, a ktoré kryptomeny naopak, stoja na vode. Retail investori majú vo zvyku primárne nakupovať to, čo práve rastie.

A to vedie zvyčajne k väčšiemu vzostupu altcoinov. Tie sľubujú často väčšie zisky, ale investícia do altcoinov je podstatne rizikovejšia a nebezpečnejšia ako investícia do Bitcoinu. Retail investori tak pravdepodobne budú hnať dopredu vyhypované projekty, ale nebudú sa ani zďaleka toľko pozerať na fundamentálne hodnoty jednotlivých sietí.

2. Technológie stále vo vývoji

Momentálne sme svedkami nástupu 3. generácie blockchainov. Za prvú generáciu sa považujú transakčné protokoly ako Bitcoin či Litecoin. 2. generáciu potom tvorili blockchainy podobné Ethereu. 3. generácie blockchainov je špecifická pridanou funkcionalitou, interoperabilitou a vyššou rýchlosťou transakcií.

Do tejto kategórie bude patriť napr. ETH 2.0, Cardano, Cosmos, Polkadot a ďalšie. Celá táto generácia blockchainov je zatiaľ viac-menej na začiatku svojho vývoja a ich možnosti zatiaľ ani nie sú poriadne preskúmané.

Sme tiež svedkami vzostupu decentralizovaných financií. Všetky tieto technológie sú na začiatku svojej existencie a v terajšej dobe nie je možné rozpoznať, ktorá technológia uspeje, a ktorá technológia skončí v prepadlisku dejín.

3. Burzy rozširujú sortiment

Priestor kryptomien naďalej stojí na centralizovaných burzách. A tu tiež vidieť jasnú tendenciu. Zatiaľ sa rôzne druhy digitálnych majetkov naďalej pridávajú namiesto toho, aby sa uberali.

To signalizuje, že retail investori budú mať širokú paletu možností výberu. Aj pre profesionálnych analytikov bude problematické vyznať sa v priestore a spoznať dobré projekty. Už len kvôli množstvu.

Pre retail investorov bude výber skôr náhodný, než postavený na fundamentálnych hodnotách a vzhľadom k veľkej ponuke búrz bude ťažké sa adekvátne rozhodnúť.

Záver

Priestor kryptomien sa nachádza v štádiu radikálneho rozvoja a stále nie je možné určiť, ktorí hráči vyjdú ako víťazi. To sa v dohľadnej dobe ani nedá očakávať. S väčším prísunom nových retail investorov tak môžeme čakať ďalšiu špekulatívnu bublinu.

Na tej príde, bohužiaľ, veľa ľudí o peniaze, pretože takpovediac vsadia na zlé kone. Preto je vždy dôležité radiť opatrnosť vo vzťahu k investíciám do kryptomien. Nikdy neinvestujte to, čo si nemôžete dovoliť stratiť.

Čo čítať ďalej:

Analýza Bitcoinu – Prekonali sme kľúčových 12 000 USD!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Anycoin pc bannerKvakomat mobil